Zima niszczy Twój akumulator! Sprawdź, kiedy trzeba wymienić baterię

Zima niszczy Twój akumulator! Sprawdź, kiedy trzeba wymienić baterię

start stop a akumulator w samochodzie

Podaj dalej

Chociaż zima w tym roku jest dosyć łagodna, problemy z akumulatorem nadal mogą się przytrafić. Kiedy trzeba decydować się na zmianę baterii na nową? Istnieje kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę.

Czas spowolnionej aktywności gospodarczej wywołanej przez zamykanie różnych sektorów państwa na szczęście mamy za sobą. Jednak na skutek tych działań spora grupa ludzi pracuje obecnie z domu i nie musi dojeżdżać codziennie do pracy. W takiej sytuacji użytkowanie samochodu jest okazjonalne. Również trudna sytuacja ekonomiczna i wysokie ceny paliw mogą być powodem odstawienia auta na dłuższy czas. Mimo wszystko trzeba pamiętać o znajdującym się wewnątrz pojazdu akumulatorze.

Tryb uśpienia rozładowuje akumulatory

Współczesne samochody coraz mocniej przypominają komputery. Działają one również na podobnej zasadzie, ponieważ nawet po wyłączeniu zapłonu większość elektroniki pozostaje w czymś, co przypomina stan uśpienia. Wszystko po to, aby być w gotowości, gdy przy samochodzie pojawi się osoba z kluczykami. Taki stan rzeczy ma swoje konsekwencje, ponieważ trwa ciągły, niewielki pobór prądu z akumulatora. Jeśli po czasie bateria nie będzie miała okazji się podładować, jej poziom woltażu spadnie poniżej bezpiecznego minimum i nie uruchomimy auta.

Samorozładowanie się akumulatora

Również pojazdy o bardziej analogowej budowie mogą mieć problemy z rozruchem po dłuższym postoju. Wszystko przez samoczynny proces rozładowywania się akumulatora. Dzieje się tak, nawet jeśli wyjmiemy baterię i umieścimy ją w suchym i ciepłym miejscu. Trwa to oczywiście zdecydowanie dłużej w porównaniu do niewielkiego poboru prądu przez elektronikę. Jednak stan długotrwałego spoczynku ma wpływ na każdą baterię.

Na to musisz zwrócić uwagę!

Sprawnie działający akumulator ma napięcie o wartości 12,6 V. Praktycznie wszystko, co znajduje się poniżej tej wartości, sprawia że w zasadzie nie możemy mówić o pełnym naładowaniu baterii. Gdy napięcie spadnie poniżej 12 V, konieczne będzie skorzystanie z prostownika. Jeśli spadek jest jeszcze głębszy i na urządzeniu pomiarowym zobaczymy 9V to w zasadzie możemy oddać naszą baterię do punktu, który utylizuje takie akcesoria.

miernik samochod akumulator

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News