Zdalna kontrola spalin i mandaty nawet 70 tysięcy złotych! Kto musi uważać?!

Zdalna kontrola spalin i mandaty nawet 70 tysięcy złotych! Kto musi uważać?!

unia europejska emisja spalin co2 lufthansa zanieczyszczenia

Podaj dalej

W życiu codziennym mamy próbę sił pomiędzy mieszkańcami, przedsiębiorcami i kierowcami, a machiną, jaka znajduje się po stronie urzędników. Zdalna kontrola spalin jest jednym z pomysłów na szybkie usuwanie niesprawnych pojazdów z dróg. Czego należy się spodziewać?

Unia Europejska od wielu lat próbuje usunąć z ruchu drogowego pojazdy o zbyt dużej emisji spalin. Chodzi przede wszystkim o jednostki wysokoprężne, które emitują tlenki azotu. Związki chemiczne o bardzo dużym poziomie szkodliwości między innymi dla człowieka są jednym z elementów poddawanych szczegółowej analizie.

Z duchem czasu

Jeszcze nie tak dawno do prawidłowej i rzetelnej kontroli emisji spalin służby potrzebowały specjalistycznego sprzętu, który pozwalał na analizę składu spalin jedynie stacjonarnie. W związku z tym prawdopodobieństwo znalezienia pojazdu o podwyższonej emisji spalin, jego kontrola akurat w tej konkretnej lokalizacji i usunięcie z dróg było niewielkie. Kierowcy do pewnego stopnia również omijali drobiazgowe kontrole podczas corocznego badania technicznego.

Dzisiaj służby dostały do dyspozycji mobilne narzędzia do kontroli emisji spalin. W związku z tym szansa na to, że pojazd, który kopci z wydechu, zostanie usunięty z ruchu drogowego wzrasta!

diesel homologacja VW

Zdalna kontrola spalin to fakt!

Na początek kierowcy ciężarówek na duńskich drogach muszą mieć się na baczności. Tamtejszy Duński Urząd Transportu planuje we wszystkich swoich pojazdach zamontować mobilną aparaturę do zdalnej kontroli emisji spalin. W ten sposób dużo łatwiej można wychwycić ciężarówki, które emitują nadmierną ilość tlenków azotu.

Dodatkowo wszelkie manipulacje związane z AdBlue w ciężarówkach również mają podlegać surowej karze. Manipulacja w tym zakresie przy pierwszym wykroczeniu ma kosztować przewoźnika w przeliczeniu na złotówki nawet powyżej dziewięciu tysięcy. Kolejne złamanie przepisów oznacza podwyżkę mandatu na poziomie aż 70 tysięcy złotych!

źródło: trans.info

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News