Zatankowane złe paliwo? Przeczytaj, jak ograniczyć starty!

Zatankowane złe paliwo? Przeczytaj, jak ograniczyć starty!

stacje paliw ceny diesel marża

Podaj dalej

Ceny paliw szybują w astronomicznym tempie, więc każdy wjazd na stację paliw to szybsze bicie serca. Zatankowane złe paliwo w zbiorniku to również powód do drobnych zmartwień. Na szczęście konsekwencje mogą być całkiem znośne.

Pomyłka, o której krążą legendy i powstają żarty, czyli zatankowanie złego paliwa do zbiornika. Chociaż każdy powie, że coś takiego z pewnością się nie zdarzy, lepiej wiedzieć, co w takiej sytuacji możemy zrobić. Do wyboru mamy niewiele możliwości, dlatego najważniejszy jest spokój.

Benzyna zatankowana do diesla, co zrobić?

Ze względu na to, że średnica popularnie określanego pistoletu do tankowania diesla jest większa od wersji benzynowej, istnieje prawdopodobieństwo zatankowania bezołowiowej do baku naszego ropniaka. W tym przypadku wszystko zależy od tego, jak szybko zorientujemy się, że popełniliśmy błąd. Gdy licznik dystrybutora pokaże nam kilka litrów benzyny w baku, niektórzy mogą pomyśleć, że nic złego się nie stało.

benzyna diesel
fot. pixabay

Paradoksalnie niektórzy mechanicy i kierowcy ze starszymi generacjami silnika wysokoprężnego wręcz zalecają zatankowanie złego paliwa do zbiornika. Benzyna ma pomóc w pracy jednostki napędowej zasilanej olejem napędowym w okresie zimowym. Jednak w przypadku nowoczesnych silników taki manewr może się źle skończyć z uwagi na elektronikę.

Jeśli tylko jest to możliwe, przesuńmy samochód poza miejsce pod dystrybutorem bez włączania silnika. Najlepiej wezwać pomoc drogową lub znajomego, który ma do dyspozycji lawetę i udać się do warsztatu.

Zatankowane złe paliwo? Czas na opróżnienie zbiornika i wymianę filtra

Tutaj w skrócie należy wyjaśnić, dlaczego tak ważne jest to, żeby ograniczyć uruchamianie silnika po zatankowaniu złego paliwa. Najlepiej w ogóle z niego zrezygnować, ponieważ w ten sposób eliminujemy do minimum ryzyko zassania paliwa do całego układu. Dzięki czemu  koszty naprawy swojego błędu ze stacji są dużo niższe.

wyciek paliwa

Po przetransportowaniu pojazdu do warsztatu zaleca się wypompowanie paliwa ze zbiornika, następnie jego gruntowne wyczyszczenie. Dobrym pomysłem, choć mocno profilaktycznym jest wymiana filtra paliwa oraz dolanie do oleju napędowego w zbiorniku specjalnego środka do czyszczenia wtryskiwaczy.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News