Zastosuj to w swoim samochodzie, a unikniesz przykrej niespodzianki o poranku! Niewielu kierowców o tym wie!

Zastosuj to w swoim samochodzie, a unikniesz przykrej niespodzianki o poranku! Niewielu kierowców o tym wie!

Zastosuj to w swoim samochodzie, a unikniesz przykrej niespodzianki o poranku! Niewielu kierowców o tym wie!

Podaj dalej

Można powiedzieć stało się! Kilka dni z rzędu o poranku mamy minusowe temperatury, a za oknem w wielu miejscach Polski jest śnieg. Dlatego zastosuj w swoim samochodzie jeden prosty trik, a unikniesz przykrej niespodzianki przy otwieraniu drzwi, gdy na dworze jest mróz!

Współczesna motoryzacja stara się zdjąć odpowiedzialność z kierowcy i przenieść ją na systemy bezpieczeństwa, a także na Autoryzowane Stacje Obsługi. Tam wykwalifikowani mechanicy mają zająć się naszym samochodem i zrobić wszystko, żeby był on w optymalnym stanie technicznym. Tyle w teorii, praktyka jest niestety inna i ciągle po stronie kierowcy znajduje się przygotowanie auta do sezonu jesienno-zimowego.

Wymiana płynu do spryskiwaczy i piór wycieraczek

Jednymi z podstawowych czynności, jakie powinniśmy wykonać w naszym pojeździe, są wymiana płynu do spryskiwaczy na zimowy i przynajmniej sprawdzenie, czy pióra wycieraczek są w dobrym stanie. Niektórzy kierowcy mogą tutaj podać kilka argumentów przeciwko zmianie piór na nowe. Między innymi notoryczne przymarzanie wycieraczek do szyby, ryzyko uszkodzenia gumy podczas odśnieżania. Jednak dobrej jakości wycieraczka w połączeniu z wysokiej klasy płynem do spryskiwaczy pozwala zachować możliwie najlepszą widoczność nawet w dużej śnieżycy.

wycieraczki nowa zmiana
fot. freepik

Zmiana opon na zimowe to bardzo dobry pomysł!

W Polsce nie ma formalnego nakazu wymiany opon na zimowe, dlatego może wydawać się, że jazda na letnim ogumieniu jest w porządku. Niestety taka mieszanka twardnieje w ujemnych temperaturach, przez co gorzej radzi sobie z trzymaniem odpowiedniego poziomu przyczepności. Dodatkowo jej bieżnik jest przystosowany bardziej do odprowadzania wody, a nie „wygryzania się w śnieg”. Dlatego, jeśli chcemy mieć spokój z wymianą kół przez cały rok, lepiej zdecydować się na opony całoroczne.

Zastosuj to w swoim samochodzie, a unikniesz niespodzianki!

Prawdopodobnie każdy kierowca chociaż raz w życiu doświadczył tego niezbyt miłego uczucia, gdy po odryglowaniu zamka i pociągnięciu za klamkę drzwi się nie otwierają. Uszczelka przymarza do drzwi samochodu, co utrudnia ich otworzenie. W skrajnych przypadkach nadmierne szarpanie za klamkę może doprowadzić do wyrwania uszczelki.

zamarznięte drzwi

Dlatego rekomendujemy wysmarowanie uszczelek przynajmniej silikonem lub wazeliną techniczną. W ten sposób zmniejszymy ryzyko zamarzania uszczelek. W sklepach motoryzacyjnych dostępnych jest sporo profesjonalnych produktów, które pomagają chronić uszczelki przed przymarzaniem nawet w temperaturach na poziomie – 50 stopni Celsjusza!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News