Żarówki w Twoim samochodzie mogą eksplodować! Dlaczego tak się dzieje?!

Żarówki w Twoim samochodzie mogą eksplodować! Dlaczego tak się dzieje?!

Żarówki w Twoim samochodzie mogą eksplodować! Dlaczego tak się dzieje?!

Podaj dalej

Ze stereotypowego punktu widzenia w samochodzie może eksplodować opona lub poduszka powietrzna. Mało osób zdaje sobie sprawę, że żarówki w naszym aucie również mogą w pewien sposób wybuchnąć. Jak to jest możliwe i czy można tego uniknąć?

Oświetlenie w samochodzie pełni bardzo ważną funkcję. Dzięki reflektorom z przodu pojazdu i światłom pozycyjnym z tyłu po zmroku możemy określić, gdzie auto się znajduje i dokąd zmierzamy. Technologia oświetlenia z roku na rok rozwija się, dlatego poza tradycyjnymi żarnikami mamy do dyspozycji ksenony, a także światła LED-owe i laserowe. Kiedy może dojść do poważnego uszkodzenia świateł?

Żarówki lubią się przepalać

Niemal każdy kierowca przynajmniej raz w swoim samochodzie podjął się wymiany żarówki. Istnieją trzy podstawowe przyczyny przepalenia się żarnika. Po pierwsze doszło do przekroczenia czasu świecenia żarówki. Najzwyklejszego zużycia, przez co przestaje ona świecić. Po drugie żarówka potrafi uszkodzić się ze względu na skok napięcia, jaki powstaje przy jej rozpalaniu. Po trzecie żarnik może pęknąć przez szok temperaturowy, jeśli jest wykonany ze słabej jakości materiału.

diesel wymiana zarowki

Kiedy może dojść do eksplozji żarówki?

Nie ma jednoznacznej przyczyny, kiedy może dojść do wybuchu żarówki. Do takiej sytuacji dochodzi, gdy reflektor jest całkowicie szczelny lub gdy mówimy o mechanicznych uszkodzeniach. Szkło, z którego wykonana jest żarówka potrafi pęknąć na drobne kawałki także z innego powodu – chodzi o jakość wykonania samej obudowy żarnika. We wnętrzu bańki znajduje się gaz, który powinien być precyzyjnie dobrany przez producenta. Jest on wtłoczony do środka pod dużym ciśnieniem. Gdy dojdzie do wady materiałowej lub nagłego skoku temperatury, bańka może pęknąć.

Jak temu zapobiegać?

Rekomendowanym sposobem na dłuższą żywotność żarówki jest stosowanie produktów wykonanych ze szkła kwarcowego. Czysty dwutlenek krzemu sprawdza się dużo lepiej od tańszych szkieł twardych, które stosuje się w budżetowych żarówkach. Kwarc ma wyższą temperaturę topnienia, a także mniejszą rozszerzalność temperaturową, przez co jest lepiej dostosowany do pracy w warunkach charakterystycznych dla reflektora.

mercedes-reflektory-diesel

źródło: Philips

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News