Zapinanie pasów - najczęstsze błędy, które mogą skończyć się tragicznie!

Zapinanie pasów - najczęstsze błędy, które mogą skończyć się tragicznie!

pasy-bezpieczenstwa-szokujace-wyznanie

Podaj dalej

Jazda samochodem wiąże się z wieloma czynnościami, które wykonujemy niemal automatycznie. Zapinanie pasów, włączanie świateł, czy wybór ulubionej muzyki są tym, czemu bardzo często przeznaczamy minimum uwagi. Jednak takie podejście może skończyć się problemami.

Bardzo niewiele osób dyskutuje z tym, że zapinanie pasów jest jedynie wymysłem. Większość przypadków pokazuje, że z pozoru ta niewinna czynność w samochodzie w połączeniu z działaniem poduszek powietrznych, może zmniejszyć szanse śmierci w wypadku aż o 50%. Jednak, żeby tak było potrzebne, jest właściwe zapinanie pasów. A tutaj bardzo nieświadomie popełniamy kilka błędów.

Pasy zapinane na kurtkę

W sezonie jesienno-zimowym, gdzie większość z nas ubiera grube, puchowe kurtki popełniany jest bardzo powszechny błąd. W pośpiechu też z powodu lenistwa zapinamy pasy bezpośrednio na kurtkę. W teorii wszystko jest w porządku, ale są to tylko pozory. Aby pasy bezpieczeństwa były skuteczne, muszą być one zapinane w taki sposób, żeby przylegały do ciała. Gdy mamy ubraną na sobie grubą kurtkę w momencie kolizji nie spełnią one swojej roli.

Optymalne jest zdjęcie kurtki podczas jazdy samochodem. Jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że nie w każdych warunkach jest to komfortowe. Mróz, śnieg i inne okoliczności mogą skutecznie zniechęcić nas do zdjęcia kurtki. Dlatego pośrednim rozwiązaniem jest rozpięcie zamka. Dzięki temu dużo skuteczniej możemy dopasować biodrową część pasa do naszych bioder. To znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa.

Jeśli jest już bardzo zimno, wersją akceptowalną, jest wsadzenie biodrowej części pasa pod kurtkę, bez jej rozpinania, aby nieco lepiej dopasować pas do ciała. Jednak zapinanie go w ten sposób w części dolegającej do tułowia, sprawia, że pomiędzy pasem, a naszym ciałem powstaje zbyt duża przestrzeń, która może zadecydować o sprawności pasów w czasie kolizji.

Zapinanie skręconych pasów – zwróć na to uwagę!

Czasami zdarza się również tak, że nasze pasy bezpieczeństwa delikatnie skręcą się podczas ich zapinania. W tej sytuacji koniecznie trzeba je ponownie odpiąć. Poprawić ich ułożenie i zapiąć. Jeśli tego nie zrobimy w skrajnej sytuacji, może dojść nawet do wypadnięcia naszego ciała z części przechodzonej przez nasz korpus podczas wypadku. Tak narażamy się na uderzenie w kierownicę klatką piersiową.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News