Zakaz jazdy samochodem?! Włosi rozpoczęli niebezpieczny trend!

Zakaz jazdy samochodem?! Włosi rozpoczęli niebezpieczny trend!

diesel-stop-zakaz-2025

Podaj dalej

Zakaz jazdy samochodem jest czarnym scenariuszem dla wszystkich osób, które używają auta każdego dnia. Chociaż wydaje się on absurdalny i pozbawiony jakichkolwiek podstaw, Włosi chcą udowodnić, że jest to najlepsza rzecz, jaką ostatnio wymyślili.

Unia Europejska wpadła w pewien amok związany z ograniczaniem szkodliwych związków chemicznych emitowanych do atmosfery. Neutralność klimatyczna jest obecnie jednym z najważniejszych celów do zrealizowania przed wszystkimi krajami wspólnoty. Z wielu względów ta wizja na dzisiaj wydaje się utopią, ale niektóre kraje w Europie chcą spełnić powierzane w nich oczekiwania.

Strefy czystego transportu – początek rewolucji

Coraz więcej dużych miast wprowadza strefy czystego transportu, gdzie mogą poruszać się piesi, rowerzyści oraz kierowcy pojazdów elektrycznych. W niektórych przypadkach zakaz wjazdu mają hybrydy, które mają możliwość jazdy wyłącznie na silniku elektrycznym. Wszystko w imię czystego powietrza w aglomeracjach i powszechnego zdrowia ich mieszkańców, ponieważ z powodu smogu na świecie umiera wiele tysięcy osób.

Zakaz jazdy samochodem wykracza poza miasta

Jednak skoro można ograniczyć wpływ motoryzacji w obrębie miasta, dlaczego należy na tym poprzestać? Przecież niemal każdy kraj ma podział administracyjny w postaci województw, gmin czy prowincji. Wystarczy wprowadzić limit kilometrów dla określonej grupy pojazdów na cały rok i na pewno planeta przez to będzie lepszym miejscem. Kwestie ekonomiczne mają mniejsze znaczenie, ponieważ Unia Europejska walczy o czyste środowisko i neutralność klimatyczną.

obowiązek mandat autobus zatoczka
fot. pixabay

Piemont wymyślił sprawiedliwy zakaz!

Pojęcie sprawiedliwości może być bardzo płynne i rozumiane przez różne grupy interesu w nieco odmienny sposób. Włosi z malowniczo położonego Piemontu wymyślili w ich mniemaniu sprawiedliwy system zachowania samochodów spalinowych przy jednoczesnym dbaniu o środowisko. Pojazdy w zależności od normy emisji spalin otrzymają maksymalny limit kilometrów na cały rok. Jeśli ich kierowcy będą stosować się do zasad ekologicznej jazdy, otrzymają dodatkowy bonus.

Cała idea przydzielonego limitu kilometrów zależy od przeznaczenia pojazdu, jego dopuszczalnej masy całkowitej oraz normy emisji spalin Euro. Przykładowo, właściciel samochodu ciężarowego o DMC powyżej 3,5 tony, z silnikiem Euro 4, rocznie przejedzie 12 tys. kilometrów. W przypadku pojazdu dostawczego do 3,5 tony z silnikiem wysokoprężnym Euro 4 mamy do wykorzystania do 9 tys. kilometrów. A w przypadku najniższych norm, jak Euro 2 lub Euro 1, do dyspozycji pozostaje 1 lub 2 tys. kilometrów.

Dodanie kilometrów przez jazdę w sposób bardziej ekologiczny ma być możliwe dzięki systemowi śledzenia pojazdów. Za 30 euro zainstalowany specjalny lokalizator przeanalizuje w inteligentny sposób ruch samochodu. Włosi pocieszają, że poza wspomnianym regionem, na razie opisane powyżej limity mają nie obowiązywać, więc można poruszać się bez przeszkód.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News