Wzrasta ryzyko niebezpieczeństwa na drogach! Teraz jest najtrudniejszy okres!

Wzrasta ryzyko niebezpieczeństwa na drogach! Teraz jest najtrudniejszy okres!

Wzrasta ryzyko niebezpieczeństwa na drogach! Teraz jest najtrudniejszy okres!

Podaj dalej

W piątek 23 września rozpoczyna się kalendarzowa zima. W terenach podgórskich i na nizinach o poranku i późnym wieczorem temperatura mocno spada, pojawiają się mgły, deszcz, a także lokalne przymrozki. Jest to bardzo niebezpieczny okres w roku dla kierowców.

Coraz częściej zmiana pogody w Polsce ma gwałtowny charakter, ponieważ brakuje fazy przejściowej pomiędzy jedną porą roku a drugą. Bardzo dobrym przykładem w kotlinach i terenach podgórskich jest wrzesień, gdzie w jednym tygodniu były temperatury na poziomie kilkudziesięciu stopni Celsjusza na plusie, a już w następnym w górach pojawiły się pierwsze opady śniegu!

Oczywiście taka zmiana pogody ma również wpływ na spadek temperatury w niższych partiach. Odczuwalna temperatura poniżej zera daje o sobie znać i powinna być lampką ostrzegawczą dla kierowców.

Ciemne poranki i szybciej zapadający zmrok

Wielu osobom najtrudniej przyzwyczaić się do tego, że poranki rozpoczynają jeszcze przed wschodem słońca. Jazda do pracy oznacza przemieszczanie się ciemnymi ulicami miast, czy drogami wojewódzkimi. Dlatego bardzo dobrym pomysłem jest zadbanie o czystość przedniej szyby. Wewnątrz i zewnątrz gromadzą się zabrudzenia, które ograniczają widoczność poprzez tworzenie refleksów świetlnych. Gdy mamy czystą szybę, nie ma tego niekorzystnego dla naszych oczu zjawiska.

Wzrasta ryzyko niebezpieczeństwa na drogach!

Średnia temperatura powietrza niebezpiecznie spada. Chłodniejsze poranki są szczególnie niebezpieczne, ponieważ większość kierowców ma w swoich samochodach jeszcze letnie opony. Warto o tym pamiętać, że letnia mieszanka jest nieco twardszą oponą, przez co gorzej pracuje w niższych temperaturach. Zapewnia słabszą przyczepność do nawierzchni, co ma znaczenie podczas hamowań i pokonywania zakrętów.

Czy to jest już czas na zmianę opon na zimowe?

Na końcu zawsze pojawia się jedno pytanie: czy to jest już czas na zmianę opon na zimowe? Na pewno złota polska jesień powinna się jeszcze pojawić, jednak wysokie temperatury będą raczej incydentem, niż prawidłowością. W związku z tym, jeśli często poruszamy się po zmroku, rano lub wieczorem, jeździmy w trasy i chcemy czuć się bezpieczniej, warto o tym pomyśleć.

pieniądze odszkodowanie zadośćuczynienie opona przebita opony zarządca drogi
fot. pixabay

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News