Wypadek z udziałem obcokrajowca? To musisz zrobić w tej sytuacji!

Wypadek z udziałem obcokrajowca? To musisz zrobić w tej sytuacji!

wypadek kolizja ubezpieczenie oc ulga finansowa zniżka obniżka (2)

Podaj dalej

Na polskich drogach już niebawem pojawi się dużo więcej osób z innych krajów w tym głównie z Ukrainy. Wypadek z udziałem obcokrajowca może być całkiem rutynowym postępowaniem, jeśli wiemy, co należy w tej sytuacji zrobić.

Podróże wakacyjne lub po prostu mieszkanie w większym mieście zawsze zwiększają prawdopodobieństwo kolizji z kimś z innego kraju. Z pewnością każda tego rodzaju sytuacja na drodze to jest duży stres, nawet jeśli w zdarzeniu nikomu nic się nie stało. Choć jest to trudne do zrealizowania z nadmiaru buzujących w nas emocji, warto zastosować się do tych kilku wskazówek.

Formularz oświadczenia o zdarzeniu drogowym

Jednym z podstawowych dokumentów, który pomoże rozwiązać wszelkie negatywne emocje, jest formularz oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Gdy mamy go ze sobą w samochodzie najlepiej w minimum dwóch egzemplarzach, możemy spisać najważniejsze ustalenia związane z kolizją. Bardzo ważne jest spisanie numeru polisy ubezpieczeniowej sprawcy zdarzenia, a także  wykonanie zdjęcia tablicy rejestracyjnej.

Skorzystaj z materiałów świadków kolizji

Coraz częściej zdarza się tak, że samochody na swoim wyposażeniu pokładowym mają kamery. Jeśli ktoś zatrzyma się przy miejscu naszej kolizji, dobrym pomysłem jest zapytanie się, czy być może jako świadek zdarzenia drogowego dysponuje on materiałem wideo. Aktualnie ubezpieczalnie coraz chętniej korzystają z filmów, które mogą być dowodem w sprawie o wypłacenie odszkodowania.

Mio wideorejestrator

Wezwij policję

Gdy istnieje spora bariera komunikacyjna lub sprawca kolizji wydaje się podejrzany, ponieważ unika okazania polisy ubezpieczeniowej, prawa jazdy i niezbyt chce współpracować, trzeba zdecydować się na wezwanie policji. Obecność służb mundurowych i zwykła notatka policyjna mogą przeważyć szalę na jedną ze stron. Szczególnie w przypadku, gdy to my jesteśmy poszkodowani.

Szkoda z innego ubezpieczenia – co robić?

Jeśli kolizja zdarzyła się na terenie Polski, a sprawca ma zagraniczne ubezpieczenie, ponieważ pojazd jest zarejestrowany w innym kraju, z powodzeniem możemy zgłosić szkodę w bardzo podobny sposób do wypadku z udziałem dwóch polskich kierowców. W tej sytuacji najlepiej jest skontaktować się ze swoim zaufanym agentem ubezpieczeniowym. W skrajnych sytuacjach gwarancją wypłaty odszkodowania jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

wypadek kolizja ubezpieczenie oc ulga finansowa zniżka obniżka
fot. pixabay

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News