Wymiana szyby może skutkować mandatem w wysokości 1500 złotych?!

Wymiana szyby może skutkować mandatem w wysokości 1500 złotych?!

peknieta-szyba-kiedy-naprawiac

Podaj dalej

Kamyk na drodze, pęknięcie na skutek wady materiałowej lub nagłej zmiany temperatury. Wtedy wymiana szyby na nową jest koniecznością. Jeśli zostanie ona zrobiona niewłaściwie, możemy otrzymać grzywnę w wysokości 1500 złotych.

Dzisiaj mandaty w Polsce mrożą krew w żyłach i potrafią stworzyć bardzo duży wir w portfelu. Paradoksalnie jedno małe niedociągnięcie może nas sporo kosztować, więc warto być uważnym i zlecać wymianę szyby czołowej na nową tylko w wysokiej klasy serwisach.

Wszystko zaczyna się od tablicy rejestracyjnej

Polska podobnie do innych krajów należących do Unii Europejskiej ma dość rygorystyczne przepisy dotyczące tablic rejestracyjnych. Nad Wisłą nie możemy mówić o takiej swobodzie działania, jaką obserwujemy np w Stanach Zjednoczonych. Każde auto dopuszczone do ruchu powinno mieć dwie tablice rejestracyjne w określonym przepisami rozmiarze oraz umiejscowione z przodu i z tyłu pojazdu w miejscach ustalonych przez homologację pojazdu.

tablica rejestracyjna

Dodatkowo polskie przepisy regulują szczegółowo miejsce, oraz w jakiej wysokości nad ziemią powinna być umieszczona rejestracja:

  • tablica rejestracyjna powinna być umieszczona w osi symetrii lub po lewej stronie pojazdu (możliwie blisko środka jezdni),
  • tablica powinna być zamocowana możliwie najbardziej prostopadle do osi wzdłużnej pojazdu i możliwie pionowo,
  • wysokość położenia dolnej krawędzi tablicy nad ziemią nie może być mniejsza niż 30 cm, a wysokość położenia górnej krawędzi tablicy nad ziemią nie może być większa niż 120 cm.

Wymiana szyby to troska o nalepkę kontrolną

W Polsce tablica rejestracyjna jest jednym z dowodów na dopuszczenie samochodu do ruchu drogowego. Drugim elementem jest nalepka kontrola, którą należy przykleić w prawym dolnym rogu przedniej szyby. Aktualnie za brak jednej z tablic rejestracyjnych możemy otrzymać grzywnę w wysokości 1500 złotych. Co ciekawe taki sam mandat dostaniemy, jeśli policjant zauważy w naszym pojeździe brak nalepki kontrolnej.

W związku z tym w trosce o nasz budżet warto wymienić szybę czołową i pamiętać również o tym, aby przykleić starą lub nakleić nową nalepkę kontrolną dla swojego bezpieczeństwa finansowego.

polska nalepka rejestracyjna na szybie

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News