Wsiadasz tak do samochodu?! Prosisz się o duże problemy!

Wsiadasz tak do samochodu?! Prosisz się o duże problemy!

pasy bezpieczeństwa czy trzeba zapinać zaświadczenie lekarskie

Podaj dalej

Sezon jesienno-zimowy sprawia, że ludzie mają na sobie wiele warstw ubrań. Z punktu widzenia komfortu cieplnego jest to całkiem dobre rozwiązanie, jednak gdy wsiadasz tak do samochodu, prosisz się o duże problemy? Dzisiaj w skrócie wyjaśniamy, na czym polega największe zagrożenie.

Przy opisywaniu tej sytuacji możemy zaobserwować pewien paradoks, ponieważ z jednej strony w trosce o dobro środowiska i szeroko rozumiane dobro wspólne, nie powinniśmy odśnieżać samochodu z włączonym silnikiem. Z drugiej strony nawiew ciepłego powietrza na szybę, włączone ogrzewanie tylnej szyby i podnoszenie temperatury we wnętrzu wspomaga sprawne odśnieżanie auta. Dodatkowo stwarza warunki przyjazne do prowadzenia samochodu w wygodny sposób.

Najlepszy jest kompromis

Życie bardzo źle reaguje na skrajności, dlatego przy ubieraniu się w sezonie jesienno-zimowym dobrze jest zadbać o kompromis. Pomijamy tutaj aspekty związane z modą i kompozycją stroju, ponieważ każdy ma prawo ubierać się tak, jak pozwalają mu na to finanse oraz jego gust. Z punktu widzenia bezpieczeństwa za kierownicą ważne jest, aby nasza odzież zapewniała nam komfort termiczny i dawała swobodę ruchów.

chonika zima auto
fot. freepik

Wsiadasz tak do samochodu?

Ludzie z natury są leniwi, jeśli już odśnieżymy samochód, wsiadamy do ledwo rozgrzanego wnętrza w kurtce, zimowych butach, w rękawicach. Przy próbie zapięcia pasów bezpieczeństwa możemy odnieść wrażenie, że nasza masa ciała wzrosła, ponieważ dużo mocniej musimy naciągnąć pas, żeby wpiąć go do klamry. Tutaj pojawia się największe niebezpieczeństwo! Jeśli chociaż nie rozepniemy kurtki i nie zapniemy pasów w ten sposób, aby dolegały one do ciała możliwie ściśle, narażamy się na problemy w trakcie kolizji.

mandat pasy bezpieczenstwa
fot. freepik

Źle dolegające pasy bezpieczeństwa mogą doprowadzić do przesunięcia się ciała w stronę poduszki powietrznej lub innych elementów wnętrza dużo dalej niż zakłada to optymalna sytuacja. W ten sposób narażamy się na zbędne obrażenia ciała. W przypadku dzieci zapiętych w pasy i ubranych jednocześnie w kurtkę puchową istnieje realne ryzyko wyśliźnięcia się dziecka z pasów, co może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News