Wolniejsza jazda, mniej prądu i ograniczenia dla aut elektrycznych - negatywny scenariusz na zimę 2023 roku!

Wolniejsza jazda, mniej prądu i ograniczenia dla aut elektrycznych - negatywny scenariusz na zimę 2023 roku!

Wolniejsza jazda, mniej prądu i ograniczenia dla aut elektrycznych – negatywny scenariusz na zimę 2023 roku!

Podaj dalej

Pierwsze większe opady śniegu w sezonie jesienno-zimowym 2022/2023 przed nami. Dlatego wracają pytania o dostępną ilość energii, a także to, czy wystarczy jej dla wszystkich. Okazuje się, że negatywne scenariusze mogą być dotkliwe dla użytkowników aut elektrycznych i wszystkich kierowców.

Od końca lata 2022 roku wielu ekspertów zastanawiało się, jak będzie wyglądała jesień i zima w nowej rzeczywistości geopolitycznej. I tak okazuje się, że na razie negatywne scenariusze, związane z niedoborem energii, a także wynikających z tego przerw w dostawie prądu się nie sprawdziły. Jednak odpowiedzialne państwa nie zapominają o zagrożeniu i już teraz przygotowują swoich mieszkańców na wypadek trudniejszego okresu.

Szwajcaria opracowała plan działania

Pod koniec listopada bieżącego roku zrobiło się głośno o planach Szwajcarii na wypadek poważniejszych problemów z dostarczeniem energii elektrycznej. Okazuje się, że kilku etapowy schemat działania zawiera między innymi ograniczenie w oświetleniu witryn sklepowych po zmroku, zachęcenie ludzi do korzystania z pralki w ekonomicznym programie prania. Na tym nie koniec, ponieważ Szwajcarzy planują ograniczyć maksymalną prędkość na autostradach, żeby zmniejszyć zużycie paliwa.

Mniej powodów do radości mają również właściciele samochodów elektrycznych. Ze względu na to, że każda ilość energii w sytuacji kryzysowej jest na wagę złota, podczas widma czasowego wyłączania energii mają być wprowadzone ograniczenia z korzystania z aut elektrycznych. W grę wchodzi między innymi wyłączenie ładowarek do tego rodzaju pojazdów.

Wolniejsza jazda i mniej prądu w Polsce!

W Polsce brakuje jednoznacznych informacji, jaki plan działania dla kraju opracowali nasi rządzący. Wiadomo, że ruszyły już dostawy węgla do składów w poszczególnych gminach. Z własnych obserwacji sytuacji na polskich drogach widać, że coraz większa grupa kierowców zaczęła jeździć wolniej. Dodatkowo miasta rezygnują z efektownych ozdób świątecznych. Dodatkowo mniej istotne ulice potrafią mieć wyłączone lub ograniczone oświetlenie.

W rzeczywistości Stary Kontynent w dużym stopniu jest na łasce pogody, ponieważ to od aury zależy, ile więcej każda firma i gospodarstwo domowe będzie potrzebowało energii do funkcjonowania. Aktualnie sytuacja wygląda lepiej od tej, którą zakładaliśmy na początku.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News