Wiesz, jak używać świateł pozycyjnych?! Sporo kierowców ma z nimi problem!

Wiesz, jak używać świateł pozycyjnych?! Sporo kierowców ma z nimi problem!

swiatła kontrola mandaty

Podaj dalej

Dzisiaj w bardzo wielu przypadkach używanie świateł w samochodzie przebiega w sposób automatyczny. W związku z tym oświetlenie postojowe i pozycyjne może być mylone przez niektórych kierowców. Dlatego dzisiaj przypominamy o najważniejszych zasadach włączania tego rodzaju świateł.

Z pozoru oczywiste rzeczy związane z eksploatacją samochodu, jak prawidłowe używanie świateł w samochodzie, sprawia wielu kierowcom problemy. Widać to zarówno w trakcie jazdy poza miastem, jak i w samym mieście. Co ciekawe dla wielu osób z prawem jazdy oświetlenie postojowe i pozycyjne są innymi określeniami tych samych funkcji. Prawda jest zdecydowanie inna.

Zacznijmy od podstawowych świateł w samochodzie

W teorii każdy prawidłowo dopuszczony do ruchu samochód w Polsce musi być wyposażony w światła mijania, światła drogowe, kierunkowskazy, światło przeciwmgielne tylne, a także światło stopu i cofania. Jako wisienką na torcie z punktu widzenia naszej tematyki są światła pozycyjne. Znajdują się one z przodu oraz z tyłu pojazdu. Rzeczą, która nie jest wymagana w pojeździe, jest oświetlenie postojowe.

światła samochodowe mandat
fot. pixabay

Czym są światła pozycyjne?

Tak jak wspomnieliśmy światła pozycyjne, znajdują się z przodu i z tyłu konkretnego pojazdu. Ich zadaniem jest pomoc w określeniu naszej pozycji na drodze dla innych uczestników ruchu drogowego, przede wszystkim w warunkach ograniczonej widoczności. Przydają się one między innymi podczas zatrzymania na pasie awaryjnym i holowania.

światła-mandat-przepisy-2

Światła postojowe to dodatkowy gadżet

Jeśli chodzi o oświetlenie przeznaczone na czas postoju w trudnych warunkach, możemy zdecydować się na zastosowanie świateł postojowych. Jednak trzeba mieć na uwadze, że są one na pokładzie tylko części samochodów, ponieważ należą do obowiązkowego wyposażenia. Najczęściej światła postojowe określone są jako duża literka „P” przy której widoczne są odchodzące promienie świetlne. Taki symbol możemy znaleźć na dźwigni od kierunkowskazów lub na przełączniku świateł.

Światła postojowe mają informować innych użytkowników drogi o naszym postoju w miejscu, które jest o podwyższonym ryzyku, a nasz pojazd znajduje się blisko jezdni. Wtedy w zależności od okoliczności możemy wybrać, po której stronie auta mają świecić się światła. Co bardzo ważne, światła pozycyjne mogą pełnić rolę świateł postojowych, ale nie może być odwrotnie.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News