Większość Polaków nie jest na takie coś przygotowana! To może zdarzyć się w każdej chwili

Ostatnie kilka lat pokazało, że na świecie mogą wydarzyć się rzeczy, które jeszcze nie tak dawno były w kategorii fantazji. Większość Polaków nie jest przygotowana na wiele zaskakujących sytuacji. Jednak w niepewnych czasach dłuższe przerwy w dostawie prądu mogą stać się naszą codziennością.

Większość Polaków nie jest na takie coś przygotowana! To może zdarzyć się w każdej chwili
Podaj dalej

Światowa gospodarka bardzo mocno odczuła lockdown z powodu pandemii koronawirusa. Z perspektywy czasu pojawiają się opinie, że tak diametralne działania były po prostu szkodliwe. Jednak to nie jest jedyne zagrożenie, o jakim trzeba pamiętać. Obecnie całkiem realny jest lockdown energetyczny, gdzie elektrownie lub linie przesyłowe prądu przestają działać prawidłowo. Czy można się do tego przygotować?

Najgorszy jest brak prądu

Każdy brak prądu wymaga przygotowania. Nawet krótkotrwałe przerwy mogą zakłócić nasze codzienne czynności. Planujesz pranie czy uroczysty obiad? Bez prądu to niemożliwe. Współczesne domy są pełne urządzeń elektrycznych, więc nawet zagotowanie wody staje się problemem. Jeśli przerwa ma być krótka, możemy się z tym uporać. Ale co, jeśli przerwa potrwa cały dzień?

WNIOSEK O TANSZY PRAD
fot. freepik

Większość Polaków nie jest na to przygotowana

Amerykańskie filmy przedstawiają domy jednorodzinne z piwnicą lub garażem, w których poza samochodem możemy zgromadzić wiele przydatnych rzeczy na tzw. czarną godzinę. W Polsce jest to bardzo trudne, ponieważ większość Polaków mieszka w blokach lub w kamienicach, gdzie przestrzeń w mieszkaniu jest ograniczona. W związku z tym lista rzeczy w przypadku długotrwałego braku prądu powinna być dobrze przemyślana. Zajmować możliwie najmniej miejsca i jednocześnie być funkcjonalna.

W razie problemów z prądem warto mieć:

  • latarki i baterie – warto mieć zapas.
  • świece i zapałki – niezbędne, gdy prąd znika wieczorem.
  • przenośna kuchenka – do przygotowania ciepłego posiłku.
  • naładowany powerbank – by nie stracić łączności.
  • zapas wody – gdy przerwy w dostawie prądu wpłyną na dostęp do wody.

Pamiętaj, że nowoczesne zamrażarki zachowują temperaturę przez 24h, ale tylko jeśli ich nie otwieramy. Zachowaj ostrożność z zapalonymi świecami i dbaj o bezpieczeństwo.

Przeczytaj również