Większość kierowców zapomina o tym, że to jest ich obowiązek! Mandat to nawet 5000 złotych!

Większość kierowców zapomina o tym, że to jest ich obowiązek! Mandat to nawet 5000 złotych!

wypadek kolizja pieniadze

Podaj dalej

Kierowcy na drogach mają szereg praw i obowiązków, o których czasami zapominają. Gdy znajdziemy się w określonej sytuacji, przepisy prawa wymagają od nas pewnych zachowań. Jeśli zdecydujemy się pozostać obojętni, może nam grozić mandat w wysokości 5000 złotych!

Po zmroku i za dnia jesteśmy zobowiązani do obserwowania tego, co dzieje się w ramach drogi, a także delikatnie poza nią. Wystające konary drzew na jezdnie, fragmenty oberwanych gałęzi, czy dzika zwierzyna, która coraz częściej żyje w bliskim otoczeniu szlaków komunikacyjnych człowieka. Na te wszystkie elementy powinniśmy zwracać uwagę.

Szukaj w nocy „światełka”

Po zmroku i tuż przed świtem w okolicach pól, a także na terenach leśnych przebywa sporo zwierząt. Od czasu do czasu chcą one przekroczyć jezdnię, co prowadzi do wzrostu ryzyka spotkania się pojazdu z lisem, dzikiem, borsukiem lub sarną. Część z tych sytuacji możemy uniknąć, zachowując margines błędu, jadąc nieco wolniej niż za dnia i bardziej środkiem swojego pasa, a gdy jest możliwość także bliżej środka jezdni. W ten sposób dajemy sobie więcej czasu na reakcję.

Jazda nocą
Fot. pixabay.com

Większość dzikich zwierząt ma w oczach błonę odblaskową. W ten sposób przy ograniczonej ilości światła mogą one dobrze widzieć w ciemności. Gdy strumień światła z reflektorów trafi do oka zwierzaka, błona odblaskowa odbija światło i tak powstaje efekt świecących oczu.

Większość kierowców o tym zapomina!

Mimo najlepszych chęci dochodzi często do sytuacji, gdy potrącimy zwierzę. W tej sytuacji trzeba zachować spokój i zdrowy rozsądek. Przede wszystkim zadbać o własne bezpieczeństwo, Zatrzymać pojazd, włączyć światła awaryjne i ocenić co dzieje się z potrąconym zwierzęciem, a także z samochodem.

policja mandaty fotoradar kierowcy
Pixabay

W tym miejscu jest jedna bardzo ważna sprawa. Jako kierowca mamy obowiązek udzielić pomocy rannemu lub zabitemu zwierzęciu. Najlepiej jest zadzwonić pod numer alarmowy 112, podając szczegóły zdarzenia. Wtedy straż miejska, policja lub inne służby pojawią się na miejscu zdarzenia i usuną zagrażające bezpieczeństwu na drodze zwierzę.

Zgodnie z art. 25 Ustawy o Ochronie Zwierząt, „kierujący pojazdem mechanicznym, który potrąci dziką zwierzynę, ma obowiązek w miarę możliwości zapewnić jej stosowną pomoc lub zawiadomić jedną ze służb”. Za brak udzielonej pomocy można zostać obciążonym mandatem karnym w wysokości nawet 5000 złotych.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News