Większe korzyści za oszczędzanie energii! Nowy pomysł dla odbiorców prądu?

Ceny energii elektrycznej w ostatnim czasie szybują ostro w górę, dlatego większe korzyści za oszczędzanie energii mają sprawić, że ludzie chętniej zaczną patrzeć na to, jak korzystają z prądu. Nowy pomysł rozliczania z odbiorcami prądu, może zmienić rynek.

prad energia pieniadze
Podaj dalej

Sprzedawcy energii zostaną zobowiązani do klarownego informowania klientów o wszelkich zmianach w rozliczeniach. Dodatkowo, nowe przepisy będą premiować oszczędność energii – wynika z najnowszej noweli rozporządzenia taryfowego, którą przedstawił resort klimatu i środowiska.

Nowelizacja rozporządzenia

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) ogłosiło na swojej stronie internetowej szczegóły nowelizacji rozporządzenia taryfowego. Nowe regulacje dotyczące kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną mają przynieść korzyści zarówno dla przedsiębiorstw, jak i indywidualnych odbiorców w Polsce.

energia elektryczna prąd limit zużycie rząd dodatek
fot. freepik

Głównym celem nowelizacji jest wprowadzenie przez sprzedawców nowego modelu rozliczeń z klientami indywidualnymi, który będzie premiować aktywne i efektywne postawy w zakresie zużycia energii. Odbiorcy mogą liczyć na korzyści za takie działania jak oszczędzanie energii, zgoda na komunikację marketingową, elektroniczne faktury VAT czy bycie prosumentem. Dzięki tym zmianom każde gospodarstwo domowe będzie mogło zyskać finansowo, oszczędzając równowartość jednego średniego miesięcznego rachunku za energię.

Większe korzyści za oszczędzanie energii

Nowe przepisy mają również na celu zwiększenie przejrzystości działań na rynku energii oraz wzmocnienie praw konsumentów. Sprzedawcy będą musieli jasno informować o wszelkich zmianach w rozliczeniach oraz o wysokości i terminie przyznawania premii.

prąd energia rachunek
fot, freepik

Inicjatywa wspiera również operatorów systemu elektroenergetycznego, ułatwiając zarządzanie bilansem mocy. Odbiorcy zostaną zwolnieni z opłat za nadmierne zużycie energii, jeśli wynika ono z poleceń operatorów lub z usług na ich rzecz. Dzięki temu, odbiorcy będą mogli bardziej świadomie zarządzać swoim zużyciem energii, co z kolei przyczyni się do większej elastyczności systemu. Ministerstwo podkreśliło, że nowe regulacje umożliwią użytkownikom aktywne wykorzystanie nadmiaru energii, co jest kluczowe w kontekście rosnącej roli odnawialnych źródeł energii w Polsce.

źródło: cire.pl

Przeczytaj również