WAŻNE: Sprawdzono jakość paliwa na stacjach! Do baku wlewamy syf?!

WAŻNE: Sprawdzono jakość paliwa na stacjach! Do baku wlewamy syf?!

benzyna diesel ceny paliw paliwo

Podaj dalej

Jakość paliwa na stacjach wraca w polskich mediach niczym bumerang. Po każdej większej kontroli na terenie kraju pojawia się pytanie – czy to, co wlewamy do banku, spełnia jakiekolwiek standardy jakości?

Polska od kilkunastu, a może nawet i więcej lat zmaga się z problemem niskiej jakości paliwa. Chociaż to zjawisko ma coraz mniejszą skalę, ciągle występuje. Rozwiązaniem na całe zło mają być rutynowe, niezapowiedziane kontrole, a także sprawdzeni dostawcy paliw na polski rynek m.in. PKN Orlen. Takie kroki zminimalizowały próby dolewania różnych preparatów do zbiorników z paliwem na stacjach. Niestety nie w każdym miejscu możemy spotkać wysokiej jakości produkty.

Ponad 1600 zebranych próbek

Dla wiarygodności przeprowadzonych kontroli jakości paliwa w całym kraju do badania pobrano 1600 próbek oleju napędowego, gazu LPG i benzyny. Taka skala porównawcza umożliwia przedstawienie raportu z wiarygodnymi obserwacjami. W ten sposób samodzielnie możemy ocenić, jaką jakość ma paliwo wlewane do baku naszego samochodu. Wszystkie opisywane w tym materiale kontrole, powstały na zlecenie UOKiK, a wykonawcą badań była Inspekcja Handlowa. Badania przeprowadzono w 2022 roku, dlatego należy mieć na uwadze, że w tym roku skala nieprawidłowości może być inna.

Jakość paliwa na stacjach – tutaj jest najgorzej!

Szczegółowe wypisanie wszystkich lokalizacji, które miały nieprawidłowości związane z jakością paliwa, zajęłoby wiele czasu, a sam tekst byłby długi. Dlatego dla uświadomienia sobie skali zjawiska – paliwo niskiej jakości, przedstawimy wyłącznie województwa, gdzie sytuacja wygląda najgorzej. W całym kraju mamy szesnaście województw. W ilu z nich należy z dużą ostrożnością podchodzić do tankowanego paliwa?

ceny paliw stacja
fot. freepik

Jak podaje portal auto.dziennik.pl najwięcej odstępstw od normy podczas rutynowych kontroli pojawiło się w trzech województwach – świętokrzyskim, mazowieckim i podlaskim. Nieco inaczej sytuacja wygląda, jeśli weźmiemy pod uwagę nieuczciwe stacje paliw zgłoszone przez kierowców. Wtedy, sporo nieprawidłowości pojawiło się w województwach: kujawisko-pomorskim, warmińsko-mazurskim i w zachodniopomorskim.

Najlepszym rozwiązaniem do uniknięcia problemów m.in. z układem wtryskowym w samochodzie jest wybór stacji paliw renomowanych firm. Dla pewności dobrze jest co kilka tysięcy kilometrów zastosować także preparaty, które pomagają oczyszczać układ paliwowy. Bardzo pomocna jest także regularna wymiana filtrów.

źródło: auto.dziennik.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News