WAŻNE: Jeśli kupujesz węgiel na zimę masz więcej możliwości! Zmiany w przepisach

Ostatni miesiąc wakacji to powroty z urlopów, a dla osób, które ogrzewają swoje domy lub mieszkania węglem czas przygotowania do sezonu grzewczego. Jeśli ktoś planuje kupić „czarne złoto” na zimę, są dobre informacje! Pojawiły się kluczowe zmiany w przepisach, które dają ludziom więcej swobody w wyborze węgla.

węgiel cena ceny węgla promocja
Podaj dalej

Współcześnie słowa norma i jakość mają bardzo duże znaczenie. Normy emisji spalin i określona przepisami jakość paliw kopalnych są codziennością. Okazuje się, że w tej kwestii zaszła w Polsce istotna zmiana. Te dwa czynniki przestają być głównymi parametrami przy wyborze węgla do opału.

Zmiany od 1 sierpnia 2023 roku!

Od 1 sierpnia 2023 wprowadzono zmiany w przepisach dotyczących ogrzewania domów węglem. Nowe regulacje dotyczą tymczasowego zawieszenia norm jakościowych dla węgla używanego w domach. Te zmiany mają obowiązywać do końca tego roku.

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie z 1 sierpnia 2023, które zawiesza stosowanie określonych wymagań jakościowych dla paliw stałych. Poprzednie regulacje w tej kwestii były w mocy do 31 lipca tego roku.

wegiel zapas

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, do końca 2023 roku nie będą obowiązywać pewne wymagania jakościowe dla paliw, które zostały ustalone w ustawie z 2006 roku dotyczącej monitorowania jakości paliw. To rozporządzenie weszło w życie natychmiast po ogłoszeniu, 1 sierpnia 2023.

Jeśli kupujesz węgiel na zimę masz więcej możliwości!

Co roku konsumenci mają wybór – decydować się na węgiel lepszej jakości, o wyższej kaloryczności i z mniejszą ilością pyłu lub wręcz przeciwnie, kupować najniższej klasy produkt, aby tylko mieć czym nagrzać dom lub mieszkanie. Podobno na skutek sprowadzania węgla z różnych rejonów świata na składach zalega sporo surowca wątpliwej jakości.

Dane wskazują, że w wielu gminach zgromadzono duże ilości węgla niskiej jakości, głównie z importu. Ten węgiel został zakupiony od państwowych firm w okresie, gdy normy jakościowe były zawieszone. Dlatego też podjęto decyzję o przedłużeniu tych regulacji.

koniec świata ekolodzy aktywiści ekologia środowisko klimat protest paliwa
fot. freepik

Ministerstwo podkreśla również, że bez przedłużenia zawieszenia norm, sprzedaż węgla przez LW Bogdanka mógłby być zagrożony z powodu wysokiej zawartości siarki. LW Bogdanka odegrała kluczową rolę w dostarczaniu węgla dla wschodniej Polski w ostatnim sezonie grzewczym. W Polsce działa około 3 milionów kotłów na paliwa stałe. Jakość paliwa ma bezpośredni wpływ na jakość powietrza. Czy w związku z tym w kraju już w okresie jesienno-zimowym pojawi się dużo większy smog? O tym przekonamy się niebawem!

źródło: murator.pl

Przeczytaj również