Ważna decyzja już niedługo! Od niej zależy, ile zapłacimy za paliwo na stacji!

Ważna decyzja już niedługo! Od niej zależy, ile zapłacimy za paliwo na stacji!

ceny ropa paliwo

Podaj dalej

W najbliższym tygodniu najprawdopodobniej czeka nas spotkanie państw OPEC +. Eksperci wiążą nadzieję z tym wydarzeniem, ponieważ może dojść do decyzji o zwiększeniu wydobycia ropy naftowej, co powinno korzystnie wpłynąć na ceny paliw.

Na podstawie zwykłych praw ekonomii wiadomo, że zwiększona podaż danego dobra przy zmniejszonym popycie działa korzystnie na spadek cen. Obecnie na świecie obserwujemy malejące zainteresowanie ropą naftową. Jeden z największych konsumentów paliw kopalnych na świecie – Chiny w ostatnim czasie zużywają zdecydowanie mniej ropy, szacuje się, że jest to około 8,75 mln baryłek dziennie – najmniej od czterech lat.

Joe Biden pokłada nadzieje w Arabii Saudyjskiej

Wiadomo, że polityka międzynarodowa to przede wszystkim twarde interesy. Jednak czasami drobne gesty mają znaczenie dla całego świata i są przyczyną spadku cen ropy na światowych rynkach. W Stanach Zjednoczonych rezerwy ropy naftowej ciągle utrzymują się na niskim poziomie. Dobrą informacją z pewnością jest zwiększenie krajowego wydobycia ropy na terenie USA. Jak możemy przeczytać na łamach portalu Reflex, wydobycie ropy naftowej w Ameryce Północnej wzrosło o około 1,7%.

ropa węgiel gaz
fot. pixabay

Tańsze paliwo jest nam potrzebne

Rzecznik Białego Domu – Karine Jean Pierre powiedziała, że Stany Zjednoczone spodziewają się zwiększenia przez państwa OPEC+ wydobycia surowca. I w tym jest sporo sensu, ponieważ dużo mówi się o ryzyku kryzysu żywnościowego w niektórych rejonach świata. Na cenę produktów w sklepach ma wpływ między innymi koszt transportu do sklepów. Jeśli paliwo będzie tańsze, udział poniesionych kosztów w dystrybucji żywności jest mniejszy.

Więc jeśli część państw chce uniknąć zamieszek z powodu kryzysu żywnościowego, obaw o zmianę władzy i mieć w miarę spokojną jesień, tańszym paliwem, można kupić sobie nieco więcej czasu do wiosny przyszłego roku, gdzie problemy z niektórymi surowcami energetycznymi będą mniej dotkliwe.

W Polsce zapewne jeszcze poczekamy

Rynek paliw w Polsce jest specyficzny, ponieważ ceny na stacjach paliw rosną niemal natychmiast, ale spadki obserwujemy z dużym opóźnieniem. Dlatego, jeśli w najbliższym tygodniu dojdzie do spotkania państw OPEC+ i pokładane w tym wydarzeniu nadzieje się zmaterializują, cena ropy na światowych rynkach powinna spaść. Kwestią trudną do przewidzenia jest jednak relacja polskiej waluty do dolara amerykańskiego. Jeśli polska złotówka będzie słabnąć, być może korzyści z decyzji międzynarodowej dla Polaków będą mniej odczuwalne.

rosja ropa unia europejska
fot. freepik

Źródło: Reflex

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News