UWAGA: Nawet do 30 tys. mandatu za zapominalstwo! Na szczęście jest dłuższy termin!

UWAGA: Nawet do 30 tys. mandatu za zapominalstwo! Na szczęście jest dłuższy termin!

UWAGA: Nawet do 30 tys. mandatu za zapominalstwo! Na szczęście jest dłuższy termin!

Podaj dalej

W życiu dotrzymywanie terminów jest bardzo dobrą cechą, ponieważ buduje wizerunek osoby słownej i dokładnej. Chociaż dla urzędników ma to mniejsze znaczenie, warto zdawać sobie sprawę, kiedy nasze dokumenty tracą ważność. Można zaoszczędzić nawet 30 tys. złotych!

W wirze zdarzeń dnia codziennego bardzo rzadko nasze myśli wędrują w stronę sprawdzenia ważności poszczególnych dokumentów. Interesujemy się tym aspektem dopiero w sytuacji, gdy konkretne uprawnienie zaczyna być nam do czegoś potrzebne. Przed wyjazdem na wakacje spoglądamy na datę ważności dowodu osobistego lub paszportu. Zdarza się, że w trybie przyspieszonym chcemy przeprowadzić procedurę wyrobienia nowego dokumentu. Czasami jest to wręcz niemożliwie i wtedy zaczynają się komplikacje. Podobnie sprawa wygląda podczas kontroli policji.

Nieważne prawo jazdy podczas kontroli policji

Raz na jakiś czas możemy być uczestnikiem kontroli policji. Zbadanie zawartości alkoholu we krwi, zatrzymanie z powodu nadmiernej prędkości. To najprawdopodobniej najczęstsze przyczyny kontaktu z policją na drodze. Gdy podczas tego spotkania okaże się, że nasze uprawnienia do prowadzenia pojazdu straciły ważność, mamy spory problem.

Ratunkiem stan epidemii

W Polsce w ostatnich kilku latach zaszły dość znaczące zmiany prawne, które dotykają różnych elementów życia codziennego. I tak na mocy przyjętej w naszym kraju specustawy ważność prawa jazdy jest wydłużona! Jeśli dokument traci ważność w stanie epidemii, w którym znajdujemy się obecnie, to przedłużenie obowiązuje do 60 dni od dnia odwołania tego stanu. Niestety tutaj trzeba mieć świadomość, że ten zapis obowiązuje jedynie kierowców jeżdżących po Polsce.

Nawet do 30 tys. złotych grzywny!

Mimo tych całkiem korzystnych dla kierowców zapisów ciągle musimy pamiętać o tym, że od odpowiedzialności karnej nie da się uciec całkowicie. Policja może nałożyć mandat za nieważne uprawnienia do prowadzenia pojazdu na poziomie 1500 złotych. Jeśli z jakichś powodów damy funkcjonariuszom pretekst do podniesienia kary, możemy wydać nawet 5000 złotych. A jeśli sprawa trafi do sądu, ma on prawo nałożyć grzywnę na poziomie nawet 30 tysięcy złotych!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News