Tysiące Polaków zbiednieje? Nowa zapowiedź polityków budzi spore kontrowersje!

Tysiące Polaków zbiednieje? Nowa zapowiedź polityków budzi spore kontrowersje!

kryzys krach giełda gospodarka spowolnienie ceny benzyna diesel

Podaj dalej

Każdy chce żyć możliwie najlepiej, jednak wiele wskazuje na to, że tysiące Polaków zbiednieje. Nowa zapowiedź polityków z punktu widzenia gospodarki budzi spore kontrowersje.

Czasy inflacji są z nami od kilku dobrych lat, jednak w ostatnich kilkudziesięciu miesiącach widzimy drastyczny wzrost cen poszczególnych towarów. Chociaż informacje z mediów uspokajają, że poziom inflacji w Polsce spada, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że ceny produktów i tak rosną, tylko wolniej. Maleje po prostu tempo podwyżek. Przyczyny wzrostu cen odczuwamy praktycznie wszyscy, a wiele wskazuje na to, że będzie jeszcze gorzej.

Wzrost płacy minimalnej w 2024 roku

Jak podają media, już w 2024 roku pensja minimalna ma wynosić około 4,2 tys. złotych brutto. To kolejna podwyżka najniższego wynagrodzenia w ostatnim czasie. Jeśli ta obietnica dojdzie do skutku, będzie to trudna sytuacja dla gospodarki. Najmniejsze firmy będą zmuszone do podnoszenia cen lub zwalniania pracowników. A to w dłuższej perspektywie prowadzi do zubożenia społeczeństwa. Do tego jest to czynnik, który podbija inflację, ponieważ wzrost cen i proponowanie „pustych” pieniędzy do tego właśnie prowadzi.

dodatek pensja wynagrodzenie
fot. freepik

Tysiące Polaków zbiednieje?

Na wysokiej inflacji najbardziej cierpią osoby najmniej zarabiające. Jeśli koszt paliwa, komunikacji zbiorowej i co najważniejsze jedzenia stanowi większość pensji, podniesienie minimalnego wynagrodzenia ustawą daje krótkotrwały efekt poprawy. W niepewnych czasach ludzie kupują zdecydowanie mniej. Co za tym idzie, pieniądz przestaje funkcjonować w gospodarce i jest mniej wydawany.

Bieda w Polsce mężczyzna trzyma się za głowę

Każda ingerencja z zewnątrz budzi kontrowersje

Wśród ekonomistów każdy program wsparcia ze strony rządu na całym świecie budzi kontrowersje. Obecnie znajdujemy się na etapie kampanii wyborczej, co za tym idzie, z ust polityków wychodzą różne obietnice, które mają być zrozumiałe dla odbiorców. Perspektywa droższego transportu, słabszej jakości dróg i innych niedogodności w dłuższej perspektywie, jest tematem dla ludzi mocniej zainteresowanych sprawą. I co bardzo ważne nie w każdym przypadku taka negatywna wizja musi się zrealizować.

źródło: YouTube / Praktycznie o pieniądzach

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News