Każdy chce żyć możliwie najlepiej, jednak wiele wskazuje na to, że tysiące Polaków zbiednieje. Nowa zapowiedź polityków z punktu widzenia gospodarki budzi spore kontrowersje.
Czasy inflacji są z nami od kilku dobrych lat, jednak w ostatnich kilkudziesięciu miesiącach widzimy drastyczny wzrost cen poszczególnych towarów. Chociaż informacje z mediów uspokajają, że poziom inflacji w Polsce spada, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że ceny produktów i tak rosną, tylko wolniej. Maleje po prostu tempo podwyżek. Przyczyny wzrostu cen odczuwamy praktycznie wszyscy, a wiele wskazuje na to, że będzie jeszcze gorzej.
Wzrost płacy minimalnej w 2024 roku
Jak podają media, już w 2024 roku pensja minimalna ma wynosić około 4,2 tys. złotych brutto. To kolejna podwyżka najniższego wynagrodzenia w ostatnim czasie. Jeśli ta obietnica dojdzie do skutku, będzie to trudna sytuacja dla gospodarki. Najmniejsze firmy będą zmuszone do podnoszenia cen lub zwalniania pracowników. A to w dłuższej perspektywie prowadzi do zubożenia społeczeństwa. Do tego jest to czynnik, który podbija inflację, ponieważ wzrost cen i proponowanie „pustych” pieniędzy do tego właśnie prowadzi.

Tysiące Polaków zbiednieje?
Na wysokiej inflacji najbardziej cierpią osoby najmniej zarabiające. Jeśli koszt paliwa, komunikacji zbiorowej i co najważniejsze jedzenia stanowi większość pensji, podniesienie minimalnego wynagrodzenia ustawą daje krótkotrwały efekt poprawy. W niepewnych czasach ludzie kupują zdecydowanie mniej. Co za tym idzie, pieniądz przestaje funkcjonować w gospodarce i jest mniej wydawany.

Każda ingerencja z zewnątrz budzi kontrowersje
Wśród ekonomistów każdy program wsparcia ze strony rządu na całym świecie budzi kontrowersje. Obecnie znajdujemy się na etapie kampanii wyborczej, co za tym idzie, z ust polityków wychodzą różne obietnice, które mają być zrozumiałe dla odbiorców. Perspektywa droższego transportu, słabszej jakości dróg i innych niedogodności w dłuższej perspektywie, jest tematem dla ludzi mocniej zainteresowanych sprawą. I co bardzo ważne nie w każdym przypadku taka negatywna wizja musi się zrealizować.
źródło: YouTube / Praktycznie o pieniądzach