Ten system bezpieczeństwa może nie działać! Sprawdź, kiedy trzeba się martwić!

Ten system bezpieczeństwa może nie działać! Sprawdź, kiedy trzeba się martwić!

smutny kierowca drogie paliwo kryzys paliwowy freepik

Podaj dalej

Współczesne samochody są wyposażone w szereg systemów bezpieczeństwa, które mogą uratować życie w niebezpiecznych sytuacjach. Niestety jest to tylko elektronika, która w szczególnych okolicznościach może działać nieprawidłowo.

Jednym z największych zagrożeń niemal dla każdego kierowcy samochodu jest utrata nad nim kontroli. Gdy auto wpadnie w poślizg, musi zadziałać szereg czynników, które mogą wyratować nas z opresji. Chodzi między innymi o prawidłową reakcję za kierownicą, dobre opony, sprawne zawieszenie i właściwie działający system ESP.

Samochody zbudowane na podsterowność

Większość nowych budżetowych samochodów buduje się w ten sposób, aby w sytuacjach awaryjnych były one łatwe do opanowania przez kierowcę. Z tą myślą powstają konstrukcje, które zachowują się w większości przypadków w sposób podsterowny, ponieważ taki rodzaj poślizgu relatywnie najłatwiej jest opanować nawet mniej doświadczonym ludziom za kierownicą.

najnizsze zuzycie paliwa w SUV-ach Dacia, Hyundai i Renault JPG
freepik

Oczywiście na rynku funkcjonują auta o nadsterownej charakterystyce, gdzie tył samochodu potrafi wymykać się spod kontroli. Gdy traci on przyczepność z nawierzchnią, zdarza się, że łatwo możemy odzyskać kontrolę nad autem lub musimy dysponować już nieco większymi umiejętnościami. Z pomocą w takich okolicznościach przychodzą systemy bezpieczeństwa. Należy do nich między innymi ESP, czyli w skrócie Electronic Stability Program.

ESP potrafi uratować nas przed wypadkiem

Niekontrolowany poślizg samochodu jest bardzo groźnym zjawiskiem. Rolą ESP jest ustabilizowanie naszego pojazdu, aby kierowca mógł odzyskać nad nim panowanie. Wielcy miłośnicy jazdy samochodem czasami narzekają, że współczesne auta pozwalają w teorii wyłączyć ESP, ale w praktyce jego działanie jest jedynie mocno ograniczone. Takie zabiegi ze strony producentów samochodów mają być dla naszego bezpieczeństwa. Jednak nawet elektronika może być zawodna.

Ten system nie zadziała poprawnie

Istnieje zbiór czynników, które mogą ograniczyć prawidłowe działanie systemu ESP. Jak wiadomo jednym łącznikiem samochodu z nawierzchnią, są opony. Jeśli działają one w sposób nieprawidłowy, ponieważ są już zużyte wszelkie działania podjęte przez elektronikę, żeby ustabilizować nasz pojazd, mogą spalić na panewce. Podobnie dzieje się w przypadku uszkodzonego zawieszenia, gdzie wylane amortyzatory lub inne elementy destabilizują skutecznie całe auto i uniemożliwiają panowanie nad nim.

To w jasny sposób pokazuje, jak ważna jest dbałość o prawidłowy stan techniczny opon i zawieszenia. Jeśli zlekceważymy te dwa elementy w ekstremalnej sytuacji, może nic nas nie uratować.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News