Ten manewr często jest przyczyną stłuczek! Niemal wszyscy robimy to źle!

Ten manewr często jest przyczyną stłuczek! Niemal wszyscy robimy to źle!

parkowanie mandat samochod

Podaj dalej

Jazda samochodem wymaga całkiem dobrej orientacji w przestrzeni i obserwacji wszystkiego, co dzieje się wokół pojazdu. Jednak ten manewr jest częstą przyczyną stłuczek. Wszystko przez to, że popełniamy jeden podstawowy błąd!

W dużym uproszczeniu kierowcy dosyć dobrze radzą sobie z jazdą do przodu. Tę czynność wykonujemy najwięcej razy podczas nauki jazdy i najprawdopodobniej w trakcie poruszania się autem w ogóle. Kłopoty zaczynają się, gdy trzeba zaparkować na miejscu parkingowym. Ustawić samochód idealnie między liniami wyznaczającymi przestrzeń na pojazd, wjechać tyłem lub  zrobić parkowanie równoległe. Tutaj istnieje już spore prawdopodobieństwo stłuczki.

Ten manewr wymaga informowania innych na drodze

Sygnalizowanie swoich manewrów jest podstawą dobrej komunikacji na drodze. W przypadku wjeżdżania tyłem w miejsce parkingowe musimy pamiętać o tym, że pojazdy za nami nie znają naszych intencji. Dlatego, jeśli wybraliśmy sobie już punkt na postój, należy włączyć prawy lub lewy kierunkowskaz, zwolnić, a następnie zatrzymać się w miejscu, które ułatwi nam ten manewr wjazdu tyłem. Wybrać wsteczny bieg i po upewnieniu się, że za naszym autem nikogo blisko nie ma, zacząć cofanie.

Niestety spora grupa kierowców zatrzymuje się, wrzuca bieg wsteczny i rozpoczyna manewr cofania w miejsce parkingowe bez uprzedniego sprawdzenia, czy może go wykonać bezpiecznie. Tak dochodzi do najechania na przód pojazdu stojącego za naszym autem.

Wyjazd z miejsca parkingowego? Zachowaj ostrożność!

Podobnie do stłuczek może dochodzić również przy wyjeździe z miejsca parkingowego. Szczególnie podczas cofania na jezdnie, gdzie nie do końca mamy pewność, czy zbliża się do nas inny pojazd. Dlatego bardzo ważne jest używanie kierunkowskazów i wykonywanie tego manewru powoli. Dobrym pomysłem jest również poproszenie pasażera o pomoc, aby powiedział nam, czy możemy bezpiecznie wycofać.

Jest to żaden powód do wstydu, a ma zasadniczy wpływ na poprawę bezpieczeństwa. Kilkadziesiąt sekund więcej oczekiwania na to, aż nasz pomocnik wsiądzie do auta po opuszczeniu miejsca parkingowego, to jest nic w porównaniu do wszystkich procedur związanych z wypłacaniem odszkodowania za stłuczkę.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News