Ten mandat może otrzymać każdy! Policja bazuje na naszym przyzwyczajeniu!

Ten mandat może otrzymać każdy! Policja bazuje na naszym przyzwyczajeniu!

telefon aplikacja nawigacja (2)

Podaj dalej

Spotkanie z policją powinno być miłym wydarzeniem. W Polsce w większości przypadków oznacza ono mandat karny lub przynajmniej pouczenie. Kierowcy obawiają się grzywny za wykroczenia drogowe, jednocześnie zapominają o tym, że mogą oni popełnić wykroczenie również poza samochodem.

Zwracanie uwagi na znaki jest jedną z podstawowych umiejętności każdego kierowcy. Ustępowanie pierwszeństwa przejazdu, ograniczenia prędkości, a także limity wysokości pojazdu oraz jego maksymalnej dopuszczalnej masy to tylko jedne z przykładów. Gdy jesteśmy poza samochodem, bardzo często nasza czujność spada, ponieważ tylko idziemy sobie chodnikiem.

Smartfon jest powoli naszą drugą tożsamością

Dzisiaj wiele osób czuje spory dyskomfort, jeśli musi wyjść z domu bez swojego telefonu. Zaczynamy mieć dwie tożsamości: realną i wirtualną, które powoli łączą się w jeden obraz każdego człowieka. Liczba godzin spędzona przed niewielkim ekranem oraz wartość informacji, jakie o swoim prywatnym życiu pojawia się w sieci, jest oszałamiająca, a będzie tylko gorzej.

Zaostrzone przepisy

W trosce o bezpieczeństwo na drodze, co jakiś czas ustawodawca podnosi kary za używanie telefonu podczas jazdy bez zestawu głośnomówiącego. Pisanie SMS-ów, wykonywanie zdjęć, dodawanie materiałów na media społecznościowe, to są tylko niektóre wykroczenia kierowców z udziałem smartfona. Systemy wspomagające kierowcę, jak asystent pasa ruchu, czy aktywny tempomat tylko zwiększają chęć sięgnięcia po telefon, ponieważ wiele rzeczy dzieje się automatycznie w związku z tym nieco się nudzimy za kierownicą.

telefon mandat rozmowa

Ten mandat może dostać każdy!

Niebezpieczne są również przejścia dla pieszych, ponieważ przez wyprzedzanie na nich dochodzi do wielu poważnych wypadków. Winni kolizji z samochodem są również piesi oraz rowerzyści. W natłoku informacji i bodźców, które są z tym związane, nasza koncentracja czasami spada, co może prowadzić do wtargnięcia na jezdnię. Dlatego za używanie smartfona podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych grozi mandat karny w wysokości 300 złotych. Taka kwota może być na nas nałożona, jeśli używamy telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas przechodzenia przez torowisko lub przejście dla pieszych.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News