Ten element musi przechodzić przegląd raz w roku?! Wielu kierowców nie ma o tym pojęcia!

Obsługa samochodu związana jest z określonymi obowiązkami, o których każdy kierowca musi pamiętać. Czasami w naszej głowie, może pojawić się pytanie, czy ten element musi przechodzić przegląd raz w roku? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta, a wielu kierowców nie ma o tym pojęcia.

mandat przegląd samochód
Podaj dalej

W Polsce większość pojazdów jest z drugiej ręki. Mają one przynajmniej kilkanaście lat, przez co część z nich nie ma takiego wyposażenia, jakie jest nam potrzebne. Dlatego część właścicieli decyduje się na samodzielny montaż haka holowniczego. Przy dokonaniu takiej modyfikacji w pojeździe jesteśmy zmuszeni do wprowadzenia kilku zmian w dowodzie rejestracyjnym.

Wizyta na Stacji Kontroli Pojazdów

Gdy zamontujemy hak holowniczy, musimy pojechać do Stacji Kontroli Pojazdów. Tam diagnosta sprawdzi, czy element jest przymocowany zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Kontroli podlega między innymi:

  • jakość montażu haka holowniczego w przeznaczonym do tego miejscu
  • umiejscowienie wiązki elektrycznej zgodnie z zaleceniami producenta
  • obecność czytelnej tabliczki znamionowej umieszczonej przez producenta

Po otrzymaniu właściwego dokumentu udajemy się do Wydziału Komunikacji, gdzie po przedstawieniu dowodu rejestracyjnego i zaświadczenia ze Stacji Kontroli Pojazdów hak holowniczy jest wpisywany w dowód rejestracyjny.

Ten element musi przechodzić przegląd raz w roku?

Badanie techniczne samochodu należy wykonywać w wyznaczonych przez diagnostę terminach. Czy w trakcie kolejnej wizyty hak holowniczy musi przechodzić przegląd? Lub niezależnie od ważności badania technicznego musimy pamiętać o dodatkowych formalnościach? W praktyce dokładna kontrola haka holowniczego odbywa się tylko raz przy wypisywaniu zaświadczenia ze Stacji Kontroli Pojazdów.

Później diagnosta jedynie przygląda się konstrukcji haka holowniczego. Kłopoty z przejściem pozytywnie kontroli mogą zacząć się w momencie zdiagnozowania ingerencji w hak holowniczy w formie spawania i prostowania. Również brak tabliczki znamionowej przekreśla nasze szanse na zdany przegląd. Warto pamiętać o tych aspektach podczas montażu i w trakcie użytkowania haka holowniczego.

źródło: Steinhof

Przeczytaj również