Te żarówki samochodowe zmienią rynek! Ich montaż w Polsce budzi spore kontrowersje!

Te żarówki samochodowe zmienią rynek! Ich montaż w Polsce budzi spore kontrowersje!

Te żarówki samochodowe zmienią rynek! Ich montaż w Polsce budzi spore kontrowersje!

Podaj dalej

Jakość montowanych w samochodzie żarówek ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo na drogach. Technologia sukcesywnie się rozwija, ale niestety nie przepisy. Mimo swoich rewelacyjnych parametrów zyskujące coraz większą popularność w Europie retrofity w Polsce ciągle są cenzurowane.

Technologia LED wprowadzona na rynek motoryzacyjny kilka dobrych lat temu wzniosła jakość oferowanego światła w samochodach na nowy poziom. Zbliżony przeskok jakości w porównaniu do tradycyjnych żarówek czy halogenów prezentują obecnie laserowe konstrukcje. Ich poziom jasności w porównaniu do LED-ów robi jeszcze większe wrażenie. W tym wyścigu technologii nieco zapomina się o większości użytkowników drogi, których nie stać na najnowsze samochody.

Zamienniki żarówek H7

W sklepach motoryzacyjnych i w Internecie z łatwością możemy znaleźć szereg zamienników dla żarówek H7. Stereotypowo wszelkiego rodzaju modyfikacje snopu światła mogą kojarzyć się wyłącznie z tuningiem. Jednak coraz więcej firm chce dać swoim klientom efektywne źródło światła, które z powodzeniem zastępuje klasyczną żarówkę H7. Taką propozycją są retrofity LED.

Od 31 października kierowcy muszą zmienić światła
fot. Fractal Pictures – stock.adobe.com

Retrofity LED zbyt dobre dla Polaków?

Proces dopuszczenia do użytku retrofitów LED w Unii Europejskiej jest długotrwały. W końcu bez wielu modyfikacji coraz więcej samochodów może zmienić źródło światła z klasycznej żarówki H7 na technologię LED. Tak duży przeskok technologiczny jest możliwy na wyciągnięcie ręki, ale ograniczeniem, jak zawsze są przepisy. Producenci dysponują spisem modeli samochodów, które mogą legalnie zamontować w swoich reflektorach nowoczesne retrofity LED. I tutaj w Polsce zaczynają się schody.

Oświetlenie jest legalne, ale…

Czy w Polsce używanie żarówek retrofit LED jest możliwe? Tak, ale wymaga dużo więcej czasu, ponieważ w pewien sposób samodzielnie musimy pozyskać homologację dla tego rodzaju oświetlenia. W tym celu należy udać się do Instytutu Transportu Samochodowego, gdzie rzeczoznawca oceni, czy źródło światła spełnia określone przepisami normy. Później z tym dokumentem należy udać się do Stacji Kontroli Pojazdów i pozytywnie przejść badanie techniczne. Na koniec te dwa dokumenty należy wozić przy sobie w samochodzie i w razie kontroli oświetlenia pokazać, że jest ono legalne.

badanie techniczne

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News