Te samochody będą zmuszone do jazdy na droższym paliwie! Dlaczego tak będzie?!

Te samochody będą zmuszone do jazdy na droższym paliwie! Dlaczego tak będzie?!

benzyna diesel ceny paliw cena paliwo

Podaj dalej

Zmiany na stacjach paliw już w 2024 roku mogą wywołać spore problemy u kierowców starszych samochodów. Najprawdopodobniej tankowanie ich samochodu będzie droższe.

Wspominaliśmy, że w 2024 roku na polskich stacjach paliw, może pojawić się paliwo o nazwie E10. Jeśli tak się stanie, auta wyprodukowane przed 2010 rokiem mogą mieć spore problemy. Jak podaje zagraniczna prasa, gdzie taki rodzaj paliwa jest już dostępny, długotrwała jazda na nowym rodzaju benzyny może prowadzić do poważnych uszkodzeń mechanicznych.

Wszystko w imię ekologii

Jednym z głównych założeń pojawienia się na rynku paliwa E10, jest ekologia. Ma ono emitować mniej dwutlenku węgla w porównaniu do Pb95, ponieważ zawiera 10% bioetanolu. Pozostałe składniki paliwa to klasyczna benzyna bezołowiowa. W takich krajach jak Francja, Wielka Brytania, Rumunia, Węgry, Finlandia i inne na stacjach paliw bez większego problemu znajdziemy bardziej ekologiczny wariant paliwa. W Polsce taka alternatywa może pojawić się w 2023 roku.

spaliny silnik samochod
fot. freepik

Te samochody będą zmuszone tankować drożej?

W zagranicznych mediach możemy przeczytać szereg opracowań, z których jednoznacznie wynika, że niemal wszystkie modele wyprodukowane po 2010 roku są przystosowane do tankowania benzyny E10. Istnieją pewne wyjątki wśród modeli Volkswagena, Toyoty i Forda, ale o tym szerzej napiszemy w kolejnej publikacji.

diesel silnik spaliny

W najtrudniejszej sytuacji są kierowcy starszych samochodów, ponieważ długotrwałe tankowanie benzyny E10 jest szkodliwe dla jednostki napędowej. Głównie przez zawartość etanolu, który może uszkodzić, niemal dosłownie rozpuścić elementy gumowe, które znajdują się w układzie paliwowym. Pochłania również wodę z atmosfery, potencjalnie prowadząc do kondensacji i korozji w zbiornikach paliwa, przewodach i innych metalowych elementach. Jeśli sytuacja będzie podobna do tego, co obserwujemy w innych państwach, starsze auta będą musiały tankować Pb98 lub inne oznaczenie podobne do Premium lub Super.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News