Te rzeczy sprawdź w samochodzie przed zakupem! Unikniesz sporych wydatków!

Te rzeczy sprawdź w samochodzie przed zakupem! Unikniesz sporych wydatków!

Komis samochodowy

Podaj dalej

Kupowanie używanego samochodu to zawsze jest pewnego rodzaju wyzwanie, zwłaszcza gdy nasza wiedza na temat mechaniki jest na podstawowym poziomie. Te rzeczy warto sprawdzić w samochodzie przed podjęciem decyzji o zakupie wymarzonego auta.

Samochody używane mają w sobie zawsze odrobinę niepewności. Dla większości Polaków jest to jedyna szansa na użytkowanie auta na co dzień. W związku z tym dobrze jest znać podstawowe elementy, które warto sprawdzić w samochodzie przed podpisaniem z właścicielem umowy kupna-sprzedaży.

Sprawdź najpopularniejsze usterki samochodu

Każdy model ma swoje mocne i słabe strony. Niemal każda konstrukcja dostępna na rynku cierpi na określone niedociągnięcia. Zdarzają się one w większości egzemplarzy lub są rzadkością. Wszystko zależy od tego, co pokazała historia użytkowania konkretnego modelu na przestrzeni lat. Dobrze jest znać charakterystyczne objawy usterek, miejsca, gdzie może pojawić się korozja, czy inne wady materiałowe.

silnik awaria freepik
Freepik

Sprawdź te rzeczy w samochodzie podczas jazdy próbnej

Jedną z podstawowych zasad kupowania używanego samochodu jest jazda próbna. Jeśli właściciel nie zgadza się na zrobienie kilku kilometrów, nawet jako jedyna osoba, która będzie prowadzić auto, odradzamy zakup tego konkretnego egzemplarza. Podczas jazdy używanym autem można wychwycić wszelkiego rodzaju problemy z zawieszeniem, układem hamulcowym, pracą skrzyni biegów i silnika. Jeśli te podzespoły nie pracują miękko i brakuje im płynności lepiej poszukać czegoś innego.

Historia serwisowa – im więcej, tym lepiej

Dzisiaj nowoczesne samochody pozbawione są papierowej książki serwisowej, a najwięcej informacji na temat stanu technicznego zapisywanych jest w kluczyku oraz w komputerze pokładowym. Dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na raport z historii serwisowej w salonie. Dodatkowo możemy skorzystać z wszelkiego rodzaju aplikacji, które również pomogą zweryfikować przeszłość pojazdu.

samochód z silnikiem diesla

Rzeczą, która buduje wiarygodność właściciela auta, są wszelkiego rodzaju faktury i rachunki za wykonane naprawy. Jeśli mamy wgląd do czynności serwisowych i możemy powiedzieć wprost, że wszelkiego rodzaju elementy eksploatacyjne były naprawiane lub wymieniane w terminie mamy kolejną podstawę do udanego zakupu. Im więcej dokumentów, tym lepiej.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News