Tę czynność warto powtarzać, co dwa lata! Wielu kierowców ją lekceważy!

Tę czynność warto powtarzać, co dwa lata! Wielu kierowców ją lekceważy!

Tę czynność warto powtarzać, co dwa lata! Wielu kierowców ją lekceważy!

Podaj dalej

Kierowcy zdają sobie sprawę z konieczności regularnej wymiany oleju i filtrów, jednak zapominają o czynnościach, które mają nieco dłuższy interwał wymiany. Zaniedbywanie akurat tego elementu, może dać o sobie znać w upalne, letnie dni!

Płyny eksploatacyjne to krwioobieg każdego samochodu. Trudno wyobrazić sobie pracę silnika spalinowego bez oleju silnikowego. Również poważną awarią skończy się długotrwała praca auta elektrycznego i konwencjonalnego bez płynu chłodzącego. Dlatego w tej sytuacji trzeba dbać o jego poziom, jakość, a także szczelność całego układu.

Samochody bardzo źle znoszą upały i mrozy

Motoryzacja, jest bardzo pięknym elementem naszego życia, jednak raz na jakiś czas pokazuje ona swoje ciemne oblicze. Gdy pojazd dotyka niespodziewana awaria, wiele planów musimy zmienić w trybie ekspresowym. Co ciekawe usterki zdarzają się głównie w bardzo upalne lub mroźne dni. Skrajne warunki atmosferyczne, są prawdziwym testem wytrzymałości dla różnych podzespołów samochodu. Latem i zimą bardzo często może poddać się układ chłodzenia. Nieszczelność węży doprowadzających płyn chłodniczy lub pęknięta chłodnica to są bardzo poważne usterki.

mercedes-e300-diesel-hybryda-akumulator

Uzupełnianie poziomu płynu chłodzącego

Warto raz na jakiś czas zajrzeć pod maskę i skontrolować, czy wszystko pod nią jest w porządku. Oczywiście we współczesnych samochodach do wielu płynów eksploatacyjnych mamy specjalne czujniki, które poinformują nas o zbyt niskim poziomie oleju silnikowego lub płynu chłodniczego. Mimo tego warto jest stosować się do zasady – przezorny, zawsze ubezpieczony.

płyn do spryskiwaczy hamulcowy chłodniczy olej samochód uszkodzenia silnik
fot. pixabay

Uzupełnianie płynu chłodzącego w układzie powinno zawsze oznaczać dolanie cieczy dedykowanej do układów chłodzenia. Stosowanie zwykłej wody, może doprowadzić do odłożenia się kamienia w układzie, a także korozji. Prowadzi ona wprost do nieszczelności układu chłodniczego.

Tę czynność warto powtarzać, co dwa lata

W natłoku codziennych obowiązków zapominamy o tym, że układ chłodzenia wymaga płukania i całkowitej wymiany płynu, co około dwa lata. Taka czynność przy wykorzystaniu specjalistycznej płukanki i uszczelniacza, pomaga zachować układ chłodniczy w idealnej kondycji przez długi czas. Jeśli w samochodzie nie mamy pewności, czy ktoś wcześniej płukał cały układ, warto to zrobić przed wakacyjnym wyjazdem, żeby ustrzec się awarii na trasie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News