Ta skrzynia biegów może zrobić z Ciebie bankruta! Trzeba uważać na jej serwisowanie!

Ta skrzynia biegów może zrobić z Ciebie bankruta! Trzeba uważać na jej serwisowanie!

Ta skrzynia biegów może zrobić z Ciebie bankruta! Trzeba uważać na jej serwisowanie!

Podaj dalej

Trudno znaleźć jest rozwiązanie, które zapewnia sto procent trwałości, dlatego trzeba liczyć się z tym, że coś może się zepsuć. Ta skrzynia biegów, jeśli używana jest zbyt intensywnie, potrafi zachwiać domowym budżetem!

Wiele zostało powiedziane na temat bezstopniowych skrzyń biegów w samochodach osobowych. Mają one swoich zwolenników i zagorzałych przeciwników. Druga grupa zdecydowanie nie akceptuje jej charakterystyki pracy, która wymusza utrzymywanie obrotów silnika na jednostajnym poziomie w trakcie przyspieszania. W ten sposób powstaje charakterystyczne wycie jednostki napędowej, co niektórych kierowców wyprowadza z wewnętrznej równowagi.

Automatyczna skrzynia biegów ma wiele zalet

Oczywiście niemal każdy współczesny automat ma wiele zalet, które mogą być atrakcyjne kierowców. Szybkość zmiany biegów, wygoda w trakcie poruszania się w korkach – to wszystko ma wielkie znacznie. W przypadku przekładni bezstopniowych mamy również zróżnicowane zalety. Przede wszystkim poza wyżej wymienionymi plusami do poważnych atutów należy relatywnie prosta konstrukcja i trwałość. Jednak wytrzymałość przez setki tysięcy kilometrów musi być związana z jej odpowiednim użytkowaniem.

najgorsze skrzynie automatyczne

Subaru stawia na CVT

Bezstopniowe skrzynie biegów w Subaru nazywa się Lineartronic. Jest to całkiem udana konstrukcja, która pojawiła się na rynku w 2009 roku. Od tego czasu zyskała sobie grupę zwolenników i przeciwników. Jedno jest pewne Subaru, jako producent samochodów w ostatnich kilku latach zmienił charakterystykę swoich modeli na bardziej spokojną. Tam Lineartronic pasuje bardzo dobrze, ale może być też kosztowny!

Ta skrzynia biegów zaczyna mieć problemy

Najsłabszym punktem przekładni Lineartronic, jest jej użytkownik. Konstrukcja sama w sobie wydaje się być trwała i została ona dobrze zaprojektowana. Trzeba tylko pamiętać o dwóch rzeczach – po pierwsze konstrukcja skrzyni biegów jest przeznaczona raczej do spokojnego ruszania i nabierania prędkości. Wszelkiego rodzaju zrywy z miejsca i przyspieszanie przez dłuższy czas z maksymalną mocą nie są dla niej zdrowe. Po drugie regularne serwisowanie, jeśli zdecydujemy się wydać nieco więcej pieniędzy na obsługę serwisową swojego auta, w dalszej perspektywie zaoszczędzimy sporo pieniędzy na bardzo drogie naprawy. Ich koszt to bardzo często duże kilka tysięcy złotych.

zuzycie paliwa automatyczna skrzynia biegów
Freepik.com

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News