Świece zapłonowe - termin ich wymiany jest zaskakujący! Mało kto o tym wie

Budowa silnika spalinowego to setki działających ze sobą elementów. Każdy z nich pełni swoją określoną rolę. Jeśli chcesz korzystać z samochodu bez problemów, zwróć uwagę na świece zapłonowe. Jednak bardzo często zapominamy o ich istnieniu.

Świece zapłonowe – termin ich wymiany jest zaskakujący! Mało kto o tym wie
Podaj dalej

Zapewne powtórzymy to wielokrotnie, ale jest w tym porównaniu sporo prawdy – samochód przypomina ludzki organizm. Jeśli ma on działać optymalnie, muszą w nim funkcjonować przynajmniej bardzo dobrze różne elementy. O niektórych z nich przestajemy myśleć w gonitwie codziennych obowiązków. Gdy dają one o sobie znać, bardzo często jest już zbyt późno i potrzebna jest wizyta u mechanika. Podobnie dzieje się z ludźmi, jeśli zdrowie zaczyna szwankować, czasami bywa już bardzo źle.

diesel swiece zarowe

Świece zapłonowe mają krótką żywotność?

W samochodach możemy znaleźć dwa rodzaje świec: żarowe, które spotykamy w silnikach diesla i zapłonowe w silnikach benzynowych. Wszystkie mają określony przez producenta termin przydatności do użycia, który najczęściej wyznacza przebieg. Interwały wymiany zależą od rodzaju paliwa, stylu jazdy kierowcy oraz pokonywanych kilometrów. Najczęściej podstawowe świece zapłonowe mogą tracić swoje właściwości już po 30 000 km. Najwytrzymalsze modele dostępne na rynku pracują nawet trzy razy dłużej!

Objawy zużycia świec zapłonowych

Bardzo niewielu kierowców zagląda zapobiegawczo do świec zapłonowych i patrzy na ich poziom zużycia przed wystąpieniem objawów usterki. Wynika to między innymi z tego, że w większości przypadków wykręcenie pojedynczej świecy zapłonowej wymaga odrobiny wiedzy mechanicznej, a także specjalistycznych narzędzi.

To paliwo zamarza w baku
Adobe iStock

Dlatego sprawą interesujemy się dopiero wtedy, gdy dają one o sobie znać. Symptomy problemów ze świecą zapłonową należą do bardzo charakterystycznych. Przede wszystkim możemy mieć kłopot z uruchomieniem silnika. Poza tym jednostka napędowa często nierówno pracuje, a do tego pojawia się zwiększone zapotrzebowanie na paliwo.

Warto sprawdzić kondycje świec przed zimą!

Rozruch samochodu w mroźny poranek jest szczególnie ważny. Świece zapłonowe mają istotny wpływ na jakość pracy silnika, dlatego podczas przygotowania samochodu do sezonu zimowego, warto zajrzeć pod maskę i ocenić, w jakiej kondycji znajdują się świece zapłonowe w Twoim aucie. Ich wymiana na nowe dla wprawnego mechanika to tylko kilka chwil, a efekty są zauważalne momentalnie!

Przeczytaj również