Światła do jazdy dziennej - wiesz, jak ich używać? Błąd grozi mandatem!

Światła do jazdy dziennej - wiesz, jak ich używać? Błąd grozi mandatem!

światła-mandat-przeciwmgłowe-przepisy-scaled

Podaj dalej

Współczesne samochody mają możliwość ustawienia świateł w trybie automatycznym, co w zasadzie ogranicza ryzyko jazdy bez świateł mijania, gdy są one konieczne. Jednak sporo kierowców nadal przedkłada oszczędności nad bezpieczeństwo i porusza się na światłach dziennych w złym momencie.

Poruszanie się na nieodpowiednich światłach dotyczy głównie pojazdów, które nie mają czujników zmierzchu i funkcji automatycznego włączania świateł mijania. Polskie przepisy ruchu drogowego pozwalają na zamontowanie świateł do jazdy dziennej, które mają odpowiednie homologacje. Jednak jest to dobrowolne, ponieważ auta przed 2011 rokiem nie muszą być wyposażone w takie oświetlenie.

Nadmierna oszczędność i zapominalstwo – przyczyny błędów kierowców

Światła do jazdy dziennej są bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ technologia oświetlenia LED potrzebuje zdecydowanie mniej prądu od tradycyjnych świateł halogenowych czy ksenonowych. W teorii popularne LED-y są trwalsze od świateł z żarnikiem, co w połączeniu z mniejszym obciążeniem alternatora i akumulatora jest bardzo korzystne dla samochodu.

światła-mandat-przepisy-2

Jednak poruszanie się po drogach wyłącznie przy wykorzystaniu świateł do jazdy dziennej, może być wykroczeniem. Niestety część kierowców nadal uważa, że jeśli oni widzą drogę, to sprawa jest rozwiązana i nie muszą włączać świateł mijania. Poza tym niewielkie oszczędności na paliwie są na tyle silnym argumentem, że według niektórych osób opłaca się ryzykować mandatem.

Jazda na światłach dziennych kosztuje 200 złotych?!

Przepisy ruchu drogowego mówią dość jasno, że kierowca jest zobowiązany do jazdy na światłach mijania, jednak dopuszcza się użycie świateł do jazdy dziennej. Jest to możliwe, jeśli na drodze występuje dobra widoczność od świtu do zmierzchu. Poruszanie się po drodze z niewłaściwym oświetleniem, może skutkować mandatem w wysokości 200 złotych i 4 punktów karnych.

renault-kwid-sprzedaz-suvPamiętajmy, że światła mijania z przodu i pozycyjne z tyłu pojazdu mają oświetlać drogę, ale również w pewien sposób właśnie pomóc innym użytkownikom drogi określić naszą pozycję na jezdni. W związku z tym warto dać sobie i innym ludziom szansę na dostrzeżenie siebie wśród innych pojazdów. Jeden mały gest, przełączenia świateł może wiele zmienić.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News