Sprawdź, kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci ani złotówki! Na te sytuacje musisz uważać!

Sprawdź, kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci ani złotówki! Na te sytuacje musisz uważać!

inflacja ceny

Podaj dalej

Ubezpieczenie samochodu, a także NNW cieszą się w Polsce całkiem dużą popularnością. Chcemy być chronieni, ale czasami nie zdajemy sobie sprawy, że pewne nasze zachowania mogą być przeszkodą do wypłaty odszkodowania. Czego konkretnie musimy się wystrzegać?

Zapisy regulaminowe w polisach ubezpieczeniowych bardzo często traktujemy, jak regulaminy stron internetowych lub sklepów online. Niemal automatycznie akceptujemy ich warunki, zaznaczamy, że zapoznaliśmy się z ich treścią i zadowoleni przechodzimy do dalszych kroków. Niestety w życiu realnym praktycznie każda nasza decyzja ma swoje konsekwencje. Dlatego warto wiedzieć, kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe zrezygnuje z wypłaty odszkodowania, nawet jeśli mamy polisę NNW.

Prowadzenie auta pod wpływem substancji psychoaktywnych

Rzecz z pozoru oczywista, ale patrząc na statystyki osób, które budują liczbę złapanych na polskich drogach nietrzeźwych kierowców, ciągle jest to wątek, o którym należy przypominać. Ubezpieczyciel najprawdopodobniej nie wypłaci nam ani grosza, jeśli okaże się, że do wypadku doszło wtedy, kiedy byliśmy pod wpływem środków psychoaktywnych. Alkoholu lub narkotyków. Takie okoliczności wykluczają wypłatę pieniędzy.

alkomat alkohol samochód zapłon silnik
fot. pixabay

Brak uprawnień do prowadzenia pojazdu

Warto regularnie sprawdzać, kiedy mija termin ważności naszego prawo jazdy. Gdy będziemy mieli pecha z powodu swojego zaniedbania i do kolizji dojdzie akurat w chwili, gdy nasze prawko przestaje być ważne, możemy być potraktowani przez towarzystwo ubezpieczeniowe, jako osoba bez uprawnień do prowadzenia np. samochodu. Pamiętajmy, że ubezpieczyciel zrobi możliwie wiele, żeby nie wypłacić nam odszkodowania i będzie poszukiwał każdego drobiazgu na swoją korzyść.

mandat policja za granicą dokumenty wyposażenie
fot. pixabay

Pojazd bez aktualnego badania technicznego

W sytuacji, kiedy dowód rejestracyjny legalnie możemy włożyć do szuflady, ponieważ teraz możemy wszystko mieć ze sobą w wersji elektronicznej, czasami zdarza nam się zapomnieć o upływie terminu badania technicznego. I niech w ten dzień dojdzie do poważnego wypadku z naszym udziałem. Czy w tej sytuacji ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie z tytułu polis NNW? Najprawdopodobniej nie, ponieważ jak w przypadku utraty ważności prawa jazdy, taki zbieg okoliczności działa na naszą niekorzyść.

Udział w zawodach sportowych

Jeśli nie mamy wykupionego specjalnego ubezpieczenia, które dopuszcza nas do uczestniczenia w zawodach sportowych, również aktywne uprawianie sportów ekstremalnych o podwyższonym stopniu ryzyka urazów lub śmierci, najprawdopodobniej dyskwalifikuje nas z wypłacenia odszkodowania na skutek wypadku.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News