Sprawdź, jak uniknąć kolizji w mieście! Wielu kierowców o tym zapomina!

Sprawdź, jak uniknąć kolizji w mieście! Wielu kierowców o tym zapomina!

rysa kolizja skrzyzowanie

Podaj dalej

Jazda samochodem wymaga od kierowcy bardzo dużo uwagi, dlatego każdy mały błąd może mieć duże konsekwencje. Szczególnie miejska dżungla jest miejscem, gdzie należy mieć oczy dookoła głowy.

Nie ma większego znaczenia, czy mieszkamy w niewielkiej miejscowości, czy dużej aglomeracji pełnej skrzyżowań i pasów ruchu. Zasady jazdy samochodem pozostają na bardzo podobnym poziomie. Sporo mówi się na temat zachowania szczególnej ostrożności. Dzisiaj wyjaśniamy, jak można zmniejszyć swoje szanse na udział w kolizji drogowej.

Ufaj, ale sprawdzaj innych!

Zasada ograniczonego zaufania, jak sama nazwa wskazuje, pozwala na obdarowanie innych uczestników ruchu drogowego pewnym kredytem zaufania. Gdy jedziemy, po drodze zakładamy, że większość ludzi mniej więcej wie, co robi i jakie manewry chce zrobić w następnej kolejności. Istnieją też sytuacje, w których ludzie są kompletnie zagubieni, dlatego to jest moment na baczną obserwację.

Kontroluj zachowanie pojazdów wokół Ciebie

Powiedzenie lepiej zapobiegać, niż leczyć jest bardzo uniwersalne i bardzo dobrze pasuje ono do jazdy po mieście. Rekomendujemy baczną obserwację pojazdów wokół naszego auta. Samochody na sąsiednich pasach mogą zmieniać pas ruchu bez dokładnego upewnienia się, czy ktoś jedzie obok nich. Tutaj może zadziałać efekt martwego pola. Dlatego, jeśli ktoś zaczyna zjeżdżać na nasz pas, warto zwolnić i ustąpić mu miejsca, jeśli jest taka możliwość, żeby oszczędzić sobie kłopotów.

korek kierowca samochód

Bardzo dobrym pomysłem jest również obserwowanie tego, co dzieje się za nami, szczególnie w kontekście stania w korku na ostatnim miejscu. Wtedy mądrym posunięciem jest zostawienie sobie nieco więcej miejsca z przodu, aby móc podjechać o kilka metrów, gdy ktoś z tyłu będzie miał problem z hamowaniem.

Błąd związany z martwym polem

Podczas jazdy samochodem mocno ufamy temu, co widzimy w naszych lusterkach. Jest to dobry nawyk, jednak warto pamiętać, że nie widzimy w nich wszystkiego. Dlatego podczas zmiany pasa z lewego na prawy poza spojrzeniem w lusterko wewnętrzne i to po prawej stronie, warto zerknąć również przez prawe ramię w stronę tylnej prawej szyby, aby zobaczyć, czy na pewno pas jest wolny.

Kia Sorento martwe pole

Podobnie jest ze zmianą pasa z prawego na lewy. Tutaj możemy spojrzeć we wewnętrzne lusterko, lewe lustro, a następnie nieco skręcić głowę w lewą stronę, aby ocenić, czy na pewno tuż obok naszego samochodu na pewno jest puste miejsce.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News