Składka OC tańsza nawet o 95%?! Jest to możliwe, podpowiadamy, co trzeba zrobić!

Składka OC tańsza nawet o 95%?! Jest to możliwe, podpowiadamy, co trzeba zrobić!

uszkodzony-samochod-ubezpieczenie-freepik

Podaj dalej

Wspominaliśmy, że w 2023 roku najprawdopodobniej dojdzie do stabilizacji cen dla ubezpieczeń OC. Pięć lat z rzędu regularnych spadków prawdopodobnie dobiega końca. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że istnieje sytuacja, w której możemy zaoszczędzić do 95% wartości polisy OC. Wystarczy znajdować się w określonej sytuacji i złożyć stosowne dokumenty w urzędzie oraz w samym towarzystwie ubezpieczeniowym.

W tym roku Polacy prawdopodobnie zostaną przy swoich samochodach i będą je naprawiać w razie poważniejszych usterek lub wypadków. Ciągle niestabilna sytuacja w ekonomii zmusza niemal cały świat do oszczędności i bardziej racjonalnego zarządzania pieniędzmi. Dodatkowo czas realizacji naprawy przez serwisy mechaniczne, może znacząco się wydłużyć.

Koszty nieużywanego samochodu

Zdarzają się sytuacje, w których możemy pozwolić sobie na to, żeby nasz samochód stał na parkingu przez dłuższy czas. Wydajemy mniej pieniędzy na paliwo, w krótkiej perspektywie czasu auto mniej zużywa się mechanicznie. Jeśli nie mamy garażu lub własnej posesji jedynymi kosztami stałymi w tym przypadku są opłaty parkingowe i polisa OC. Oczywiście ubezpieczenie najczęściej opłaca się w dwóch transzach na raty lub płaci od razu całość. Jednak w perspektywie całego roku są to określone wydatki co miesiąc. Czy można je skutecznie zredukować?

parking samochód kara mandat odholowanie policyjny
fot. pixabay

Składka OC tańsza o nawet 95%!

Gdy samochód jest poważnie uszkodzony, a czas naprawy awarii wydłuża się w nieskończoność, możemy pomyśleć o czasowym wyrejestrowaniu pojazdu. Dzięki temu składka naszej aktualnej polisy OC może zmaleć nawet o 95%! Taka swego rodzaju promocja trwa tylko na czas, gdy auto jest wyrejestrowane. Wcześniej taką możliwość miały wyłącznie pojazdy powyżej 3,5 t DMC oraz np straże pożarne.

Czeka nas trochę formalności

Jeśli chcemy obniżyć sobie składkę OC o 95%, musimy mieć do tego mocne argumenty. Podstawą jest mocno niesprawny samochód, który zwyczajnie chcemy naprawić bez narażania się na zbędne koszty. Konieczna jest wizyta w wydziale komunikacji, gdzie składamy wszystkie niezbędne dokumenty do wyrejestrowania pojazdu. Tablice rejestracyjne, kartę pojazdu, jeśli została wydana, dowód osobisty, dowód zakupu i obowiązujące wzory wniosków.

samochod-parking-mandat-parkowanie
fot. freepik

Po udanym wyrejestrowaniu samochodu trzeba o tym fakcie poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe. Dalej po przeprowadzeniu wszystkich napraw auto musi ponownie przejść badanie techniczne, a zwrot za obniżoną składkę OC najprawdopodobniej pojawi się na naszym koncie po kolejnym odnowieniu polisy OC.

źródło: autobaza.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News