Silnik z instalacją LPG wymaga specjalnego oleju?! Sprawdzamy, ile w tym jest prawdy!

Silnik z instalacją LPG wymaga specjalnego oleju?! Sprawdzamy, ile w tym jest prawdy!

Po majówce LPG po 4 zł za litr

Podaj dalej

Instalacja gazowa w Polsce ze względu na ceny benzyny i oleju napędowego może wrócić do łask. Oczywiście część współczesnych samochodów potrzebuje skomplikowanych układów, aby całość funkcjonowała zgodnie z założeniami, jednak nie ma rzeczy niemożliwych. A jak w tym wszystkim zachowuje się olej silnikowy? Czy musimy stosować dedykowane rozwiązania?

LPG w polskich realiach ma jedną kluczową zaletę, litr gazu jest blisko o połowę tańszy od litra benzyny. W związku z tym, jeśli ktoś dużo jeździ, taka inwestycja powinna się szybko zwrócić. Do tego dochodzi aspekt ekologiczny, ponieważ wydaje się, że pojazdy zasilane gazem LPG, są bardziej przyjazne dla środowiska od tradycyjnej benzyny i oleju napędowego.

Najnowsze instalacje to skomplikowane układy

Czasy, w których instalacja gazowa składała się jedynie z kilku elementów odeszły do przeszłości. Dzisiaj bardzo często konieczne jest wykonanie otworu w kolektorze, gdzie montuje się wtryskiwacze gazu. Do tego potrzebny jest komputer sterujący, aby nowy układ paliwowy był optymalnie dostrojony do parametrów silnika. Takie działanie wymaga specjalistycznej wiedzy, dlatego cały proces montażu instalacji LPG zlecić ekspertowi.

dacia-lpg-2
fot. Dacia

Największe różnice względem benzyny

W Polsce dużą popularnością cieszy się instalacja LPG w połączeniu z silnikiem benzynowym. Ze względu na to, że w jednym miejscu łączymy dwa różne typy paliwa, muszą być potrzebne do jego spalania zupełnie inne warunki. Gaz wymaga zdecydowanie większej ilości powietrza w procesie spalania. Przyjmuje się, że jest to około 15,7 kg na litr paliwa dla gazu oraz 14,9 kg na litr benzyny. W grę wchodzi również inna temperatura spalania, która dla gazu jest wyższa. Różnice sięgają 8-9% na korzyść gazu. LPG jest też paliwem o większej liczbie oktanów w porównaniu do benzyny.

Po ile od czerwca diesel, benzyna i LPG?
fot. freepik.com – andrznam

Czy silnik z LPG wymaga specjalnego oleju?

Ze względu na nieco inne warunki pracy silnika, gdy pracuje on na LPG, pojawia się pytanie, czy potrzebuje on innego smarowania. Odpowiedź, co do zasady brzmi nie. Oczywiście po zastosowaniu produktów przeznaczonych do silników zasilanych LPG wszystko również powinno być dobrze. Takie kwestie warto przedyskutować z serwisem, który zakłada nam instalacje. Na pewno mile widziana jest częstsza wymiana oleju silnikowego.

czarny olej z silnika diesla
Freepic

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News