Silnik w samochodzie można umyć?! Sprawdź odpowiedź na to pytanie!

Silnik w samochodzie można umyć?! Sprawdź odpowiedź na to pytanie!

silnik auta audi foto hajduk magdalena

Podaj dalej

Konserwacja nadwozia samochodu poprzez regularne mycie wydaje się czymś oczywistym. Silnik traktujemy, jako element, który niekoniecznie nadaje się do umycia. Czy jest to słuszne podejście? Kiedy można podjąć się tego zadania? Na co trzeba uważać?

Jeśli dokładnie przeczytamy regulamin myjni bezdotykowych, prawdopodobnie na większości z nich znajdziemy informację, że mycie jednostek napędowych jest niezgodne z regulaminem. I w przypadku takiego miejsca, jest to w stu procentach uzasadnione, ponieważ nakierowanie strumienia wody pod ciśnieniem, który może zawierać środki chemiczne na silnik to proszenie się o poważne kłopoty.

Gorący silnik i elektronika – bardzo złe połączenie!

Ze stereotypowego punktu widzenia na myjnie bezdotykową musimy dojechać. Nawet jeśli chcemy umyć silnik w domowym garażu, musimy pamiętać o temperaturze i elektronice. Jeśli blok jednostki napędowej jest rozgrzany i zbudowano go z aluminium w połączeniu z zimniejszą wodą, może dojść do poważnych uszkodzeń! Podobnie sytuacja wygląda w przypadku elektroniki, gdzie nakierowanie wody na okablowanie, czy komputer sterujący grozi spięciem i awarią.

2021-lamborghini-urus-silnik
Copart

Czy mycie silnika ma w ogóle sens?

Ze względu na to, że mycie silnika wymaga bardzo skrupulatnego przygotowania i byłoby optymalnie, jeśli za tę czynność odpowiedzialni są profesjonaliści, pojawia się pytanie: czy mycie silnika ma sens? I jak to bywa w większości przypadków, odpowiedź brzmi: to zależy. Na pewno tylko i wyłącznie ze względów estetycznych jest to temat kontrowersyjny. Jeśli faktycznie mamy cały samochód utrzymany w pedantycznym stanie czystości, być może niemal kliniczna czystość pod maską nie wzbudzi podejrzeń przy ewentualnej sprzedaży pojazdu. W zasadzie w każdym innym przypadku mocne ingerowanie w poziom czystości komory silnikowej budzi niepokój.

myjnia samochodowa bezdotykowa

Stary sposób na sprawdzenie wycieków w silniku

Mechanicy z dużym doświadczeniem w przeszłości, gdy jednostka napędowa miała zdecydowanie mniej elektroniki, czasami decydowali się umyć silnik. Robili to między innymi po to, aby z zabrudzonej olejem lub innymi płynami eksploatacyjnymi powierzchni usunąć wszelkie ślady zaschniętych wycieków i znaleźć przyczynę ich pojawiania się na zewnątrz. Tak można było wychwycić każdą nawet najmniejszą smugę oleju i innych płynów na lśniącym silniku.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News