Senność za kierownicą to poważny problem! Jak sobie z nią radzić?

Senność za kierownicą to poważny problem! Jak sobie z nią radzić?

Podaj dalej

Poczucie zmęczenia dopada praktycznie każdego człowieka. Jako ludzie jesteśmy gatunkiem, który potrafi świadomie zwalczać senność i przedłużać w czasie okres aktywności. Jednak czy takie zachowanie jest zdrowie i jakie metody bywają skuteczne?

Prawdopodobnie każdy kierowca chociaż raz w życiu poczuł, że czuje się zmęczony i najchętniej położyłby się spać. Wtedy w zależności od okoliczności, w których jesteśmy część osób zjeżdża na drzemkę, a pozostała grupa używa środków, które pomagają oddalić zmęczenie. Czy w każdej sytuacji warto?

Najważniejsze jest przygotowanie do podróży

W optymalnych warunkach kierowca powinien ruszyć w dalszą podróż wypoczęty. Obojętnie, czy jest to prywatny wyjazd na wakacje, gdzie mamy do przejechania 800 km, czy służbowa podróż kierowcy, gdzie termin dostarczenia ładunku wywiera presję psychiczną i czasową. Teoretycznie w trosce o bezpieczeństwo kierowców zawodowych ustawodawca opracował szereg przepisów, które regulują czas jazdy i czas pracy, aby każdy miał szansę odpocząć. Jednak kierowcy wiedzą, że z tym bywa różnie.

Wakacje
Fot. pixabay.com

Senność każdy z nas może zwalczać inaczej!

W Internecie znajdziemy szereg poradników, które zawierają informacje, jakie substancje i środki chemiczne poprawiają koncentracje i usuwają uczucie zmęczenia. Naturalnymi produktami są między innymi kawa, yerba mate oraz woda, ponieważ właściwy poziom nawodnienia organizmu, może pomóc wydłużyć nieco efektywność pracy mózgu.

nieudacznik-skoda-octavia-kawa-policja

Popularne energetyki, choć krótkotrwale dają odczuwalne efekty pobudzenia, wystawiają naszemu organizmowi wysoki rachunek za takie odczucie. Pobudzenie odbywa się między innymi przez dużą zawartość kofeiny oraz cukru lub substancji zastępujących cukier. Zwiększa się również produkcja hormonu stresu, który zmusza nasz organizm do wejścia niejako w tryb awaryjny. Później następuje szybki spadek energii, dlatego część ludzi sięga po kolejnego energetyka i może to doprowadzić do uzależenia.

Suplementacja, ruch i drzemka – najlepszy sposób na senność?

Jeśli nasz organizm zawiera w sobie odpowiedni poziom wszystkich witamin, jest odpowiednio nawodniony i odżywiony, jego efektywność pracy znajduje się na wysokim poziomie. Gdy dopada nas senność, warto uchylić okno, wpuścić nieco zimniejszego powietrza do kabiny, które nas orzeźwi. Zatrzymać się na chwilę, wykonać kilka skłonów, pochodzić wokół pojazdu, ponieważ ruch również wyrywa nasz umysł z monotonii. Jednak najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem na senność jest sen, ponieważ nie ma nic cenniejszego od zdrowia.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News