Samochody tylko dla najbogatszych? Perspektywy są dość mroczne

Samochody tylko dla najbogatszych? Perspektywy są dość mroczne

kluczyki samochod uzywany

Podaj dalej

Trudno wyobrazić sobie czasy, w których samochody znikają z naszych ulic. Jest to raczej katastroficzny scenariusz, ale mniejszy napływ kolejnych czterech kółek na ulice miast i miasteczek jest prawdopodobny.

Auta od początku swojego istnienia były dobrem luksusowym. W dużym uproszczeniu dopiero taśmowa produkcja Forda upowszechniła samochody i sprawiła, że mógł na nie pozwolić sobie niemal każdy. W Stanach Zjednoczonych miało to szczególne znaczenie, ponieważ transport zbiorowy jest umiarkowanie zorganizowany, a dystans do pokonania każdego dnia znaczący. Nieco inaczej wygląda to na Starym Kontynencie.

Przepisy, przepisy i jeszcze więcej przepisów

W życiu ramy, w których wypada się zmieścić, są potrzebne, ponieważ dzięki nim powstają zasady społeczne. Ułatwiają one funkcjonowanie, dają poczucie stabilności i są one jedną z podstaw do rozwoju. Jednak gdy nasze życie zaczyna być regulowane przez skomplikowane przepisy prawa, w pewnym momencie dochodzimy do miejsca, w którym zaczynają one doskwierać.

Unia Europejska kierowcy

Dzisiaj zbudowanie taniego i ogólnodostępnego samochodu na terenie Unii Europejskiej graniczy z cudem, ponieważ narzucone przez szeroko rozumianą Brukselę i Europarlament przepisy dotyczące bezpieczeństwa w samochodach podnoszą ich ceny. W przeszłości tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej i kolejnych zapaści gospodarczy potrzebne były przede wszystkim pojazdy tanie oraz łatwe w produkcji. Tak powstał między innymi Citroen 2CV, czy Fiat 500. Dzisiaj perspektywy na przystępne cenowo auto prosto z salonu są bardzo mgliste.

Samochody używane też będą trudniej dostępne?

Sprowadzanie samochodów zza zachodniej granicy można nazwać polską specjalnością. W ten sposób do kraju nad Wisłą trafiają perełki oraz auta o wątpliwym stanie technicznym. Przez to mamy, jako państwo opinie złomowiska Europy, jednak prawda jest taka, że bez własnych czterech kółek wiele osób z miast i miasteczek ma mocno ograniczone szanse na rozwój.

Komunikacja w postaci tramwajów, autobusów miejskich, podmiejskich, pociągów i innych środków transportu w niektórych rejonach Polski nadal wymaga dopracowania. Dlatego samochód staje się jedynym sensownym „oknem na świat”. Niestety ze względu na ograniczoną dostępność nowych aut i niepewną sytuację gospodarczą przysłowiowy strumień aut używanych zza zachodniej granicy może być nieco przykręcony.

Wzrost cen za prawo jazdy!

Kolejną przeszkodą dla osób, które chcą mieć swoje cztery kółka, jest kwestia posiadania właściwych uprawnień. Zdanie egzaminu państwowego na prawo jazdy, jest w Polsce dosyć trudne. Przy wzroście kosztów życia, prowadzenia działalności gospodarczej i innych czynników na polskich drogach może pojawić się mniej nowych kierowców. Powód jest bardzo prosty, cena kursu na prawo jazdy prawdopodobnie niebawem wzrośnie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News