Rząd wzywa do gaszenia świateł i szykowania swetrów! Skąd taka decyzja?

Rząd wzywa do gaszenia świateł i szykowania swetrów! Skąd taka decyzja?

Rząd wzywa do gaszenia świateł i szykowania swetrów! Skąd taka decyzja?

Podaj dalej

Polska żyje tym, co wydarzy się za kilka miesięcy. Nadchodząca zima, może być zupełnie inna od tych sprzed lat. Rząd wzywa do gaszenia świateł i szykowania swetrów, a cała sprawa dotyczy Hiszpanii, gdzie takie informacje pojawiły się w tamtejszych mediach.

O kryzysie energetycznym mówi się w Europie Zachodniej przynajmniej od 2021 roku. Już wtedy, w niektórych państwach pojawiały się ogólnodostępne informacje, w których różnego rodzaju instytucje tłumaczyły, jak sobie radzić w sytuacji, gdy dostęp do elektryczności i ciepła, może być reglamentowany. Z podobnymi sugestiami do Hiszpanów wyszła Wicepremier i minister ds. transformacji ekologicznej Teresa Ribera.

Europa jest w surowcowym klinczu

Z punktu widzenia Unii Europejskiej wojna na Ukrainie jest dużym problemem. Przede wszystkim ze względów biznesowych, ponieważ większość europejskiej polityki energetycznej zbudowano na podstawie rosyjskich surowców naturalnych. W momencie, gdy ich dostępność, może być zagrożona, Unia Europejska ma dylemat. Wspierać dalej Ukrainę i narazić się na odpowiedź ekonomiczną ze strony Rosji, czy zadbać o swoje interesy.

węgiel ropa gaz morawiecki
fot. pixabay

Angażowanie obywateli, zamiast szukanie innych rynków

Przykład Hiszpanii dosyć dobrze pokazuje mentalność europejskich rządów. Chcą oni poradzić sobie z problemem, angażując w obniżenie zużycia surowców przede wszystkim swoich własnych obywateli oraz przemysł. Naśmiewają się z tego między innymi hiszpańskie media – „Rząd upomina, jak dziadek wnuki” – skomentował portal „20minutos.es”.

Czy podobnie będzie w Polsce?

Ciągle istnieje bardzo duże ryzyko tego, że dostępność surowców w okresie najsilniejszego sezonu grzewczego będzie ograniczona. W Polsce mają pojawić się nowe dostawy węgla, zapasy zgromadzonego gazu mają być wystarczające dla odbiorców, a paliw ma być też pod dostatkiem. Jak będzie w rzeczywistości, czas pokaże. Sytuacja w tej kwestii zmienia się, jak w kalejdoskopie. Z pewnością trzeba być przygotowanym na nieco inną zimę, oby jak najmniej dotkliwą dla większości z nas.

brakuje wegla do produkcji prądu
Pixabay

Źródło: „20minutos.es”.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News