Rząd jeszcze zmieni decyzję? Nigdy nie mów nigdy silnikowi spalinowemu!

Rząd jeszcze zmieni decyzję? Nigdy nie mów nigdy silnikowi spalinowemu!

Podaj dalej

Polityka jest bardzo trudnym i delikatnym tematem, jednak czasem trzeba się z nią zmierzyć. Rząd na szczycie klimatycznym w Glasgow zadeklarował się do bardzo radykalnych kroków. Zakaz sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi do 2035 roku to zbyt daleki optymizm?!

Świat jest mechanizmem wielu zależności, które z pozoru trudno ze sobą połączyć, wręcz wydają się one zupełnie oddzielne. Jednak funkcjonujemy w środowisku naczyń połączonych i każda akcja wywołuje reakcję. Podpisanie przez Polskę deklaracji na szczycie klimatycznym COP 26, aby najpóźniej do 2035 roku wprowadzić obowiązek sprzedaży tylko pojazdów zeroemisyjnych, jest czymś bardzo ambitnym. W kraju, który dosłownie i w przenośni węglem stoi.

Żeby rozwiązać problem, trzeba wznieść się ponad nim

Rząd w Polsce podąża drogą, którą idą inne państwa w Unii Europejskiej. Zdarza się, że bardzo chętnie dołączamy do grona krajów zadeklarowanych na coś, jako jedne z pierwszych w całej wspólnocie. Bycie pionierem, liderem w jakimś aspekcie niesie ze sobą określone zobowiązania, ale przede wszystkim wyzwania. Ludzie muszą dużo szybciej dostosować się do zachodzących zmian. Pamiętajmy, że adaptacja do nowych warunków była podstawą przetrwania ludzkości przez wiele tysiącleci.

Spaliny
Fot. pixabay.com

Ponad sto lat temu debatowano w Nowym Jorku, jak rozwiązać problem zwiększającej się liczby koni. Wyzwaniem dla ówczesnych ludzi były odchody koni, które przy tamtejszym tempie wzrostu tych zwierząt pociągowych w mieście, dosłownie zalałby popularne dzisiaj Big Apple. Na szczęście w tak zwanym międzyczasie ludzkość wymyśliła automobil, który zyskał bardzo szybko popularność i rozwiązał problem odpadów.

Jednak elektryfikacja motoryzacji wydaje się dużo bardziej złożona. Coraz więcej mediów głównego nurtu wspomina o długotrwałych przerwach w dostawie prądu. Kryzys energetyczny, który według niektórych już trwa lub jest na horyzoncie, z pewnością zniechęca do zakupu auta elektrycznego.

Przyszłość jest (nie)znana?!

Wyznaczanie kierunku życia społecznego od tysięcy lat jest rolą polityków. W przypadku motoryzacji w Polsce perspektywa 2035 roku wydaje się bliska, ale jednocześnie dość odległa. Pozostaje mieć nadzieję, że transformacja energetyczna będzie mniej rewolucyjna.

spaliny diesel smog

Obecnie wiele osób może mówić, że rząd w pewien sposób wbił kolejny nóż w gospodarkę. Jednak deklaracja aktualnie jest tylko pewnego rodzaju intencją. Jeszcze można się z niej wycofać, co może nastąpić dzięki ludziom. Czy faktycznie jest to definitywny koniec silnika spalinowego również w Polsce? Nigdy nie mów nigdy.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News