Rosyjska ropa finansuje wojnę! Czyli kto straci, a kto zyska na konflikcie w Europie?!

Rosyjska ropa finansuje wojnę! Czyli kto straci, a kto zyska na konflikcie w Europie?!

benzyna cena ceny ropa naftowa (3)

Podaj dalej

W konfliktach zbrojnych trudno mówić o wygranych, ponieważ każda ze stron ponosi określone straty. Jednak rosyjska ropa ma przestać płynąć na Stary Kontynent. Tę lukę powinien ktoś zapełnić i na liście znajduje się kilku kandydatów.

Do momentu wybuchu konfliktu pomiędzy Rosją i Ukrainą to właśnie władze z Kremla dostarczały jedne z największych ilości ropy na teren Europy. Uzależnienie od surowców w postaci ropy i gazu miało być dla europejskich państw poważnym utrudnieniem w dyskusjach i negocjacjach wobec zmiany polityki Rosji. Choć początkowe sankcje z powodu napaści Rosji na Ukrainę można uznać za groteskowe, to w ostatnim czasie widzimy konsolidację bloku państw atlantyckich.

Czy odejście od surowców naturalnych jest możliwe?

W bardzo długiej perspektywie być może rozwiązania technologiczne pozwolą ograniczyć wydobycie surowców naturalnych do minimum, jednak na tę chwilę jako cywilizacja jesteśmy uzależnieni od gazu, węgla i ropy naftowej. Próby wprowadzenia Zielonego Ładu stanęły pod dużym znakiem zapytania, chociaż presja ze strony Unii Europejskiej, żeby cały proces transformacji energetycznej i społecznej kontynuować, pomimo wojny na Ukrainie jest duża. Jedno jest pewne, każdy konflikt przynosi na świecie pewne zmiany, które zostają z nami na długo, a bardzo często na zawsze. Czy są nimi ceny paliw?

Rosyjska ropa przestaje być atrakcyjna – kto może zyskać?

Ze względu na to, że rosyjska ropa uznawana jest przez wiele państw europejskich za skażoną zarazą wojny i kraje należące do wspólnoty chcą wyrazić solidarność z Ukrainą, padły deklaracje, że do końca 2022 roku między innymi Wielka Brytania zrezygnuje z rosyjskiej ropy. Również Stany Zjednoczone wyraziły chęć zmiany dostawcy. W takim razie kogo mamy na potencjalnej liście nowych dostawców ropy?

fot. pixabay

Tutaj w grę wchodzą przede wszystkim Norwegia, Kazachstan, Dania, Wielka Brytania i co bardzo ważne Iran. Tego rodzaju państwo nieco izolowane na arenie międzynarodowej, może diametralnie poprawić swoją pozycję przez złoża naturalne, jakie ma na swoim terenie.

Czy ceny paliw spadną?

W czasach dużego niepokoju jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że cena za litr popularnej Pb 95 bardzo szybko pnie się na kolejne wyżyny swoich możliwości. Kilka dni temu przebiła ona następne psychologiczne bariery. Być może jeszcze to nie jest koniec. Całkiem pewne jest również to, że spadek cen na stacjach paliw będzie trwał zdecydowanie dłużej i finalnie pozostaną one na wyższym poziomie niż przed rozpoczęciem wojny na Ukrainie.

podwyżki cen rosja ukraina ropa naftowa gaz ziemny złoto ceny
fot. pixabay

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News