Punkty nie znikną z konta?! Tak się dzieje, jeśli popełnisz ten jeden błąd!

Punkty nie znikną z konta?! Tak się dzieje, jeśli popełnisz ten jeden błąd!

podwojny mandat policja

Podaj dalej

Dla wielu kierowców największą karą w mandacie otrzymanym za wykroczenie na drodze są punkty. Okazuje się, że jeśli będziemy postępować wbrew określonym zasadą, pozostaną one na naszym koncie niemal na zawsze. Dopiero uregulowanie stosownej należności zmienia postać rzeczy.

Polskie prawo o ruchu drogowym, a także nowelizacje związane z mandatami są coraz surowsze. Już we wrześniu w życie wchodzi zapis o punktach karnych, które zostają na naszym koncie przez dwa lata. Nie jest jeszcze do końca jasne, czy w tym czasie będzie można zredukować ich liczbę, ale najprawdopodobniej okaże się to niemożliwie. Dlatego ostrożna jazda zgodnie z przepisami wydaje się być najrozsądniejszym sposobem na sukces.

Odcinkowy pomiar prędkości i wskazywanie kierującego

W Polsce systematycznie powstają nowe fragmenty tras, na których funkcjonuje odcinkowy pomiar prędkości. Jeśli w danej sekcji drogi nasza prędkość okaże się nadmierna, otrzymamy mandat karny od ITD wraz z prośbą o wskazanie kierowcy. Gdy odmówimy, jako właściciel pojazdu otrzymamy podwójną karę. Część osób w tej sytuacji chce oszukać system i liczy na przedawnienie się sprawy.

Przedawnienie mandatu karnego za prędkość

Czy opieszałość w tej sytuacji ma jakikolwiek sens? ITD ma rok na rozpoczęcie postępowania i dopiero od tej daty możemy liczyć czas przedawnienia. Prawnie jest to dwa lata, czyli jeśli mamy „pecha” dopiero po trzech latach nasza sprawa może ulec przedawnieniu. Dodatkowo ITD ma w swoim portfolio możliwości organy podatkowe, które na wniosek wspomnianej służby mogą rozpocząć egzekucję konkretnej kwoty.

Kiedy punkty karne nie znikną?!

Już za kilka dni, dokładnie 17 września wchodzi w życie nowelizacja prawa, która mówi, że punkty karne pozostają w naszym rejestrze przez dwa lata. I są one tam pod warunkiem, że doszło do opłacenia grzywny. Gdy zwlekamy z uregulowaniem mandatu, punkty karne ciągle pozostają na naszym koncie i w tej sytuacji mogą nie zniknąć. Szczególnie w sytuacji przedawnienia się sprawy, ponieważ wtedy nie ma jak opłacić mandatu.

ITD kontrola i mandaty na autostradach

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News