Punkty karne znikają po 10 latach! Z taką karą muszą zmierzyć się kierowcy!

Punkty karne znikają po 10 latach! Z taką karą muszą zmierzyć się kierowcy!

Punkty karne znikają po 10 latach! Z taką karą muszą zmierzyć się kierowcy!

Podaj dalej

Od dzisiaj polscy kierowcy muszą pamiętać, że w taryfikatorze punktów karnych zaszły istotne zmiany. Czy wprowadzone przepisy są surowe? W porównaniu do zasad, które panują u jednego z sąsiadów Polski, ciągle możemy mówić o łagodnym podejściu do wykroczeń.

Z obserwacji ulic i ruchu poza miastem, można odnieść wrażenie, że w wielu przypadkach, jako kierowcy wiemy lepiej. Dlatego ustawione znaki traktujemy bardziej jako sugestię. Z dosyć dużą nonszalancją podchodzimy do niskich ograniczeń prędkości. Strefa ruchu 20 km/h, czy 30 km/h bardzo rzadko jest respektowana. A to dopiero początek „grzeszków” za kierownicą.

Surowość i nieuchronność kary

W krajach europy zachodniej kierowcy z większym respektem podchodzą do przepisów ruchu drogowego. Zdają sobie oni doskonale sprawę z tego, że wysokość kary za poszczególne wykroczenia, jest na tyle dotkliwa, że nie opłaca się ryzykować. W Polsce najbardziej obawiamy się punktów karnych.

policja na sygnale

Od 17 września 2022 roku w Polsce brakuje już możliwości redukcji oczek zgromadzonych na naszym koncie przez szkolenia. Jednocześnie w systemie liczba punktów zostanie z nami przez dwa lata. Dostęp do liczby punktów mogą mieć również towarzystwa ubezpieczeniowe i na ich podstawie ustalać cenę ubezpieczenia.

Punkty karne znikają po 10 latach!

Gdy przekroczymy granicę Republiki Federalnej Niemiec, znajdujemy się w innym motoryzacyjnym świecie. Kierowcy po drogach jeżdżą zdecydowanie spokojniej i zgodnie z przepisami. Oczywiście złą sławę w Niemczech mają autostrady, głównie z powodu korków, które pojawiają się tam, gdzie natężenie ruchu jest największe.

autostarda niemcy mandat
shuterstock

Prawdopodobnie niemieccy kierowcy najmocniej obawiają się niskiego limitu punktów na koncie, a także czasu, po jakim znikają one z naszego rejestru. Maksymalnie możemy zgromadzić jedynie osiem punktów. Wtedy też tracimy prawo jazdy na co najmniej pół roku. Jednocześnie nie może być ono zatrzymane dłużej niż pięć lat.

Niemiecki system punktowy zakłada automatyczne przedawnienie punktów w zależności od ilości i rodzaju wykroczenia. I tak dla przykładu:

  • 1 punkt: po 2,5 roku
  • 2 punkty: po 5 latach
  • 3 punkty: po 10 latach.

W tym przypadku trzeba postawić sobie pytanie, czy w Polsce jest aż tak źle?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News