Prawo jazdy kategorii B wystarczy do prowadzenia ciężarówki! Zmiany w przepisach

Prawo jazdy kategorii B wystarczy do prowadzenia ciężarówki! Zmiany w przepisach

kierowca-ciezarowki-siedzi-w-swojej-kabinie

Podaj dalej

Aktualna sytuacja na terenie Ukrainy zmusza tamtejsze władze do ekspresowego dostosowania się do nowych okoliczności. Prawo jazdy kategorii B zyskuje nowe funkcje.

Kłopoty z łańcuchami dostaw są tym, czego bardzo obawia się świat. Jest to jeden z najpoważniejszych skutków wojny tuż po śmierci i cierpieniu niewinnych ludzi. Jeśli brakuje podstawowych produktów do życia, zasięg konfliktu przestaje mieć charakter lokalny, a zyskuje on rangę regionalną, a wręcz międzynarodową. Dlatego branża transportowa w połączeniu z logistykami szukają nowych sposobów na zapewnienie sobie możliwości utrzymania płynności w przepływie dóbr i usług.

Kierowców brakuje i będzie brakować?

Branża transportowa już od wielu lat zmaga się z tymi samymi problemami. Chodzi przede wszystkim o kłopoty w uzupełnieniu braków kadrowych. Coraz mniej ludzi jest zainteresowanych wyruszeniem w daleką podróż, żeby odwiedzać magazyny i transportować towary na duże odległości w samotności, bez bezpośredniego kontaktu z rodziną. Nawet relatywnie wysokie zarobki i dość duża swoboda w wyborze zatrudnienia są zbyt słabymi argumentami.

kierowca wysoki mandat za brak wpisu do tachografu

Autonomiczne ciężarówki są nadal pieśnią przyszłości!

Futuryści wieszczą, że już niebawem problem z zatrudnianiem kierowców zostanie rozwiązany. Remedium mają być autonomiczne ciężarówki. Jeżdżące po drogach prawdziwe pociągi drogowe, które będą poruszać się po wyznaczonej trasie bez wielkiego udziału kierowcy. Na razie projektowanie takiej infrastruktury jest na bardzo wczesnym poziomie rozwoju i raczej szybko się to nie zmieni.

Prawo jazdy kategorii B zyskuje na wartości

Chociaż prowadzenie pojazdu ciężarowego znacząco różni się od jazdy samochodem osobowym, nie możemy zapominać o konieczności utrzymania łańcuchów dostaw na przyzwoitym poziomie. Dlatego ukraiński Gabinet Ministrów od 22 marca 2022 roku zezwolił na wykonywanie transportu ciężkiego z udziałem kierowców, którzy mają jedynie prawo jazdy kategorii B.
Być może konflikt na Ukrainie jest szansą na dyskusję w Polsce, czy zmodyfikowanie uprawnień na prowadzenie cięższych pojazdów przypadkiem jest rozwiązaniem na poprawę zatrudnienia w branży transportowej.

Prawo jazdy kat. B - nowe uprawnienia
fot. Marcin Zabolski

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News