Popełnisz błąd za tym znakiem i tracisz prawo jazdy! Na co musisz uważać?

Popełnisz błąd za tym znakiem i tracisz prawo jazdy! Na co musisz uważać?

prawo jazdy terminowe bezterminowe wymiana koszt badania

Podaj dalej

Umiejętność rozpoznawania znaków drogowych jest podstawą bezpiecznego poruszania się w ruchu. Określają one zachowania i reprezentują zasady, których powinniśmy się trzymać. Gdy popełnimy błąd za jednym za znaków, możemy stracić prawo jazdy. Pokusa do takiego manewru jest bardzo duża!

Przekroczenie prędkości jest jednym z najczęściej popełnianych wykroczeń na drogach. Z reguły kierowcy tłumaczą się pośpiechem, roztargnieniem, a także zwykłą pomyłką. Źle zinterpretowali informacje przekazywane przez znak lub znaki drogowe i przyspieszyli zbyt wcześnie. Paradoksalnie do takich sytuacji dochodzi w określonych przypadkach.

Złudne poczucie bezpieczeństwa!

Współczesne samochody zapewniają bardzo duże poczucie bezpieczeństwa. Przez to mamy wrażenie, że wyższe prędkości po pierwsze są mniej ryzykowne, a po drugie nasz organizm inaczej odczuwa szybkość. Im jesteśmy mocniej izolowani od dźwięku silnika, pędu powietrza i szumu innych pojazdów, tym mamy większe przekonanie, że jedziemy wolniej.

Dużym niedociągnięciem jest ocenianie prędkości na wyczucie, zamiast regularnego kontrolowania prędkościomierza. Wtedy przekroczenie szybkości o 5, 10, 15 i więcej kilometrów na godzinę, jest w zasadzie bardzo łatwe. Szczególnie widać to na terenach zabudowanych i w strefach, gdzie ruch jest mocniej ograniczony. Spory odsetek kierowców w mieście i przykładowo w strefie zamieszkania jedzie dużo powyżej obowiązującego limitu szybkości.

Popełnisz błąd za tym znakiem i tracisz prawo jazdy!

Przepisy ruchu drogowego składają się z szeregu podobnych do siebie piktogramów, które mają odmienne znaczenie. Dlatego, jeśli na etapie odczytywania znaków drogowych źle zinterpretujemy ich przekaz, narażamy się na utratę prawa jazdy. Ciekawym przykładem jest sposób odwołania ograniczenia prędkości.

Znak B-33 – przedstawia obowiązujące ograniczenie prędkości. Jest ono aktualne do najbliższego skrzyżowania lub gdy pojawi się znak odwołujący wcześniejsze ograniczenie. Bardzo podobny do omawianego wcześniej przykładu jest znak B-43, który należy rozumieć, jako strefę ograniczonej prędkości. Na obszarze wyznaczonej strefy obowiązuje identyczna szybkość i żadne skrzyżowanie jej nie odwołuje! To właśnie w tym miejscu można popełnić duży błąd! I przyspieszyć z 20 km/h do 50 km/h z myślą o tym, że ograniczenie przestało obowiązywać. Gdy widzimy znak z ograniczeniem prędkości wpisany w prostokąt, należy uważać. Dopiero znak B-44 odwołuje takie ograniczenie.

A jak wiadomo nowy taryfikator mandatów, precyzyjnie określa, że przekroczenie prędkości o 51 km/h w terenie zabudowanym wiąże się z utratą prawa jazdy na 3 miesiące!

źródło: moto.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News