Polska osiągnęła szczyt inflacji?! Czy kierowcy i Polacy mogą odetchnąć?

Polska osiągnęła szczyt inflacji?! Czy kierowcy i Polacy mogą odetchnąć?

świadczenie pieniądze plus na paliwo

Podaj dalej

Inflacja, stopy procentowe, raty kredytu i ceny paliw – tymi rzeczami w ostatnim czasie w większości żyją Polacy. Niedawno pojawiła się pierwsza całkiem optymistyczna prognoza dotycząca inflacji w Polsce. Czy mamy powody do drobnego optymizmu?

Inflacja jest zjawiskiem szkodliwym dla gospodarek, odczuwają to ludzie, którzy na co dzień korzystają z dóbr i usług. Za większą liczbę pieniędzy, możemy kupić potencjalnie mniej. W Polsce inflacja CPI kształtuje się na poziomie 15,6% i pierwsze wskazania za lipiec wskazują, że pozostała ona na tym samym poziomie.

Cena paliwa ma wpływ na rozwój inflacji

Spadające ceny na polskich stacjach paliw są jednym z czynników, który prawdopodobnie przyhamował galopującą w Polsce inflacje. Przypomnijmy, że wszelkie wskaźniki powyżej 10% określa się mianem właśnie inflacji galopującej. O hiperinflacji mówimy wtedy, gdy przekracza ona 100%. Jeśli wszystko się dobrze ułoży i państwa OPEC+ w najbliższym czasie zdecydują się na zwiększenie wydobycia ropy naftowej, być może na polskich stacjach paliw zaobserwujemy kolejne spadki cen. To z pewnością pomoże nieco polskiej gospodarce.

Od poniedziałku tyle będziemy płacić za paliwo
fot. freepik.com – irenemiller

Co z podwyżkami stóp procentowych?

Koszt kredytu ma także duże znaczenie dla motoryzacji. Ludzie, którzy prowadzą działalność gospodarczą, chcą ograniczyć koszty stałe w warunkach niepewności. Dlatego pewna grupa osób wstrzymuje się ze wzięciem leasingu na pojazdy służbowe lub wręcz pozbywa się obciążenia finansowego. Każda następna podwyżka stóp procentowych podnosi miesięczną ratę, więc czy NBP przygotuje nam kolejne wzrosty?

Szacuje się, że następna podwyżka pojawi się, ale najprawdopodobniej będzie ona mniej gwałtowna od poprzednich. Jest to dobry ruch dla kredytobiorców, nieco słabszy dla polskiej gospodarki i umacniania się polskiej waluty. Czy taka droga jest słuszna ocenią dogłębnie ekonomiści.

Jesień i zima są kluczowe

Finalnie dopiero jesienią i zimą tego roku okaże się, w jakim stanie jest nasza gospodarka. Gdy cyrkulacja waluty spadnie po wakacjach 2022, a ludzie zaczną koncentrować się na jesieni oraz zimie, realnie zobaczymy, czy spadek inflacji będzie skutkiem decyzji ekonomicznych lub efektem załamania gospodarczego.

diesel benzyna paliwo
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News