Polska ciągle czeka z decyzją! Jest to ogromna strata dla polskich kierowców!

Polska ciągle czeka z decyzją! Jest to ogromna strata dla polskich kierowców!

Polska ciągle czeka z decyzją! Jest to ogromna strata dla polskich kierowców!

Podaj dalej

Rozwój technologii sukcesywnie porusza się naprzód, a wraz z nim powinny zachodzić zmiany w przepisach. Polska ciągle czeka ze zmianą zapisów, przez co utrudnia życie polskim kierowcom. Chodzi o kwestie dotyczące poprawy bezpieczeństwa na drodze.

Oświetlenie jest bardzo ważną częścią samochodu. Na co dzień nie doceniamy faktu, że nasze reflektory dają optymalną wiązkę światła. W większości przypadków zauważamy różnicę, gdy dojdzie do przepalenia się żarówki. Wtedy jazda o zmierzchu lub w nocy potrafi być wyzwaniem. Duży kontrast pojawia się również wtedy, gdy zmienimy pojazd i ma on na pokładzie oświetlenie w technologii LED.

Poprawa widoczności dostępna na wyciągnięcie ręki, ale…

W Polsce średni wiek samochodu systematycznie rośnie. Wynika to między innymi z sytuacji gospodarczej w Polsce. Oczywiście pomimo niekorzystnej statystyki powoli następuje „wymiana pokoleniowa” pojazdów i coraz więcej aut ma na swoim pokładzie halogeny, ksenony, a także LED-owe oświetlenie. Niestety z punktu widzenia polskich przepisów nie każdy może legalnie zmodyfikować reflektory w swoim samochodzie, aby mieć dostęp do jakości światła, jaką daje LED. Wszystko przez przepisy, które obowiązują w Polsce. Nie dopuszczają one do użytku tzw. retrofitów.

Polska ciągle czeka z decyzją!

Oczywiście będąc uczciwym, trzeba powiedzieć, że proces akceptacji żarówek typu retrofit jest stopniowy. Wiele krajów ciągle uważa je za nielegalne, jednak między innymi Niemcy i od niedawna Czechy zmieniły przepisy i dopuściły do legalnego użytku ten rodzaj oświetlenia. W ten sposób nawet w kilkunastoletnim samochodzie można zastosować rozwiązania, które pomogą nam w uzyskaniu lepszej widoczności na drodze.

Niestety kierowcy w Polsce ciągle są zmuszeni do przechodzenia skomplikowanej i kosztownej drogi homologacji oświetlenia z wykorzystaniem retrofitów na własną rękę. Bardzo ogranicza to potencjał rynku, a także sprawia, że po polskich drogach jeżdżą pojazdy gorzej oświetlone. Pozostaje mieć nadzieję, że w najbliższej przyszłości dojdzie do zmian w tym zakresie przepisów.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News