Polscy kierowcy zmienili swoje nawyki za kierownicą?! Najnowsze obserwacje!

Polscy kierowcy zmienili swoje nawyki za kierownicą?! Najnowsze obserwacje!

kierowca samochod podatek

Podaj dalej

Jazda po polskich drogach skłoniła mnie do obserwowania, jak zmieniły się nawyki kierowców, gdy ceny paliw mocno podskoczyły. Czy zmiany, które opiszę, obserwujecie również  u siebie?

Koszty życia w Polsce drożeją praktycznie z miesiąca na miesiąc. Pensje mają problemy z nadążaniem za zmieniającymi się cenami na sklepowych półkach i na pylonach reklamowych stacji paliw. Z jednej strony jest to dobre, ponieważ unikamy nadmiernej spirali inflacyjnej, która sprawia, że inflacja nabiera jeszcze szybszego tempa wzrostu. Z drugiej strony mniej pieniędzy w portfelu lub na koncie skłania do poszukiwania oszczędności.

Mniejszy ruch na drogach – przypadek?

Mam tę przyjemność i mieszkam w dosyć turystycznym rejonie Polski. Gdy w kalendarzu pojawiają się dni wolne od pracy, wokoło zwiększa się ruch pojazdów. Za nami znajduje się długi majowy weekend i muszę przyznać, że bardzo niewiele osób widziałem na drogach. Sytuację ratowały kampery z Belgii, Francji i Włoch oraz busy z Niemiec. Samochodów na polskich numerach rejestracyjnych z bagażnikami dachowymi, rowerami lub rodzinami na pokładzie było zauważalnie mniej. Przypadek anegdotyczny, a może faktycznie zostaliśmy w domach z powodu oszczędności?

Koniec szybkiej jazdy po autostradach

 

Polscy kierowcy zaczęli wolniej jeździć po autostradzie

Jestem kierowcą, który trzyma się ograniczeń prędkości, przez co wielokrotnie w Polsce szczególnie na autostradzie byłem obiektem drogowej agresji. W końcu jazda 110 km/h, gdy tak wskazuje chwilowo znak to ujma na honorze. Zdarza się również tak, że potrafię jechać sobie w dalszej odległości za ciężarówkami 89-90 km/h podziwiając widoki, czy słuchając podcastu. Kilka minut różnicy w dojeździe do celu ma dla mnie niewielkie znaczenie. Jeszcze 2-3 lata temu byłem jednym z niewielu kierowców samochodów osobowych, którzy tak robili. Dzisiaj obserwuję zdecydowanie więcej takich osób.

autostrada platnosc polska
fot. freepik / evening_tao

Więcej ludzi na chodnikach i w komunikacji miejskiej

Tutaj trudno mi ocenić, czy większy tłok na chodnikach miasta oraz w komunikacji miejskiej jest spowodowany wyłącznie wyższymi cenami za paliwo, a może obserwuję również ludzi z Ukrainy, którzy na pewno dołączyli do grona mieszkańców mojego miasta. Fakt jest jeden – odczuwalnie widać, że więcej osób porusza się pieszo i oczekuje na przystankach na komunikację miejską.  A czy Wy zmieniliście jakoś swoje nawyki w ostatnim czasie?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News