Polacy robią to najczęściej w Europie? Nowe dane zaskakują! [RAPORT]

Polacy robią to najczęściej w Europie? Nowe dane zaskakują! [RAPORT]

radio samochód abonament rtv 2023 poczta polska kara mandat

Podaj dalej

Ludzie z natury lubią porównywać się do innych. Dlatego tak wiele osób lubi sportową rywalizację. Okazuje się, że Polacy w jednej dziedzinie są w czołówce Europy! Czy mamy powód do dumy? Nowe dane z raportu mogą być sporym zaskoczeniem!

Ceny samochodów nowych i używanych w ostatnich latach mocno wzrosły. Jest to oczywiście skutek sytuacji geopolitycznej, gdzie widmo recesji na całym Starym Kontynencie zniechęca ludzi do częstej zmiany samochodu. Popyt utrzymuje się na relatywnie wysokim poziomie, jednak podaż aut z drugiej ręki nieco spadła – to skutkuje wzrostem cen. Poza tym czas oczekiwania na fabrycznie nowy pojazd nadal jest wydłużony, co przekłada się na rzadszą rotację samochodów u ludzi zainteresowanych nowymi autami.

Średnia wieku rośnie

Niemal każdy raport na temat średniej wieku pojazdów sprowadzanych do Polski wskazuje, że dochodzi do systematycznego wzrostu tego parametru. Jeździmy samochodami coraz starszymi, za które musimy zapłacić coraz więcej. W przyszłości ten trend wydaje się nabierać rozpędu. Niższa siła nabywcza polskiego kierowcy i wzrost cen na Zachodzie za pojazdy z drugiej ręki, to przez najbliższe lata pozostanie bez zmian.

polisa oc ubezpieczenie mandat kara zmiana przepisów wypadek policja
fot. pixabay

Ile wydajemy na samochód?

Rynek samochodów używanych rządzi się swoimi prawami. Dlatego budżety, jakimi dysponują Polacy są bardzo zróżnicowane. Jak wynika z raportu carVertical 29,7% ankietowanych wydaje na swój samochód od 4700 do 14 100 złotych. 19,2% badanych deklaruje budżet na poziomie 14 100 do 23 400 złotych. Największe kwoty w tym zestawieniu wydaje blisko 20 % respondentów – od 23 400 złotych do 46 900 złotych.

Polacy robią to najczęściej w Europie?

Dużą niespodzianką może być częstotliwość wymiany samochodu. Z reguły auto w rodzinie zostaje od 4 do 6 lat – tak deklaruje 36,6% badanych. Niewiele mniej, bo 35% kierowców zmienia pojazd w okresie od 1 do 3 lat. Ten drugi parametr plasuje Polaków w ścisłej czołówce Starego Kontynentu. Częściej zmian dokonują jedynie mieszkańcy Wielkiej Brytanii, jednak tam oczywiście pod uwagę należy wziąć inne okoliczności gospodarcze.

źródło: carVertical

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News